Na rozhodnutí NS čekají účastníci sporu od roku 2016. Podle databáze InfoSoud už verdikt padl před několika dny, teprve dnes ale soudci zveřejní výrok a hlavní body odůvodnění. Nárok Altnerových dědiců může NS potvrdit či modifikovat, stejně tak by mohl vyhovět ČSSD a nařídit nové projednání sporu.
Kauzou se zabýval soudce Pavel Horňák. Převzal ji letos po soudkyni Blance Moudré, která od soudu odešla. Altnerovi dědicové vůči Horňákovi vznesli neúspěšnou námitku podjatosti. Jako důvod uvedli, že pracoval na přelomu tisíciletí v Kanceláři Poslanecké sněmovny.
Pravomocné rozhodnutí ve sporu padlo v březnu 2016. Městský soud v Praze tehdy přiznal Altnerovi odměnu 18,5 milionu korun a smluvní pokutu, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů korun.
Strana ve stejném roce úspěšně požádala NS o odklad vykonatelnosti verdiktu. Odklad letos v dubnu zrušil Ústavní soud, byl prý nedostatečně odůvodněný. Ústavní soud měl výhrady také k mechanismu přidělení kauzy soudcům uvnitř jednoho z civilních senátů NS. Sociální demokracie pak požádala o další odklad, NS už ale stihl dospět ke konečnému rozhodnutí.
Altner zemřel v listopadu 2016. Dlouho se čekalo na určení okruhu dědiců, což zdrželo řízení u Nejvyššího i Ústavního soudu. Ve sporu nyní pokračují Altnerovi potomci Patrik a Veronika.
V období mezi rozsudkem odvolacího Městského soudu v Praze a prvním odkladem vykonatelnosti, o kterém rozhodl NS, byl verdikt pravomocný a vykonatelný. ČSSD přesto odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u Nejvyššího soudu už by peníze nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili. Nárok už byl v rukou exekutora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab