Nejvyšší soud vrátil kauzu brněnského zastupitele Kratochvíla na začátek

10.08.2018 15:52 | Zprávy

Nejvyšší soud (NS) zrušil odsuzující rozsudky brněnských soudů v případu zastupitele Brna Tomáše Kratochvíla (zvolen za ANO) obžalovaného z krácení daně. Věc se tak vrací před městský soud, řekla dnes ČTK mluvčí městského soudu Petra Hovorková. Městský a následně krajský soud Kratochvílovi uložily podmíněný trest za krácení daně u jeho nábytkářské firmy Toka. Krajský soud mu navíc dal pokutu 200.000 korun.

Nejvyšší soud vrátil kauzu brněnského zastupitele Kratochvíla na začátek
Foto: red, mg
Popisek: Tomáš Kratochvíl, zastupitel města Brna

Obžaloba politika viní z vystavování fiktivních faktur na reklamu, která se podle spisu neuskutečnila. Tím si podle obžaloby na dani přilepšil zhruba o 1,6 milionu korun. Kratochvíl vinu popírá, tvrdí, že byl podveden.

Brněnský městský soud Kratochvíla předloni nejdříve zprostil obžaloby, ale jeho rozhodnutí loni v létě zrušil krajský soud a věc vrátil k novému projednání. Městský soud následně politikovi uložil úhrnný trest dvou let vězení se čtyřletým odkladem. Trest na podzim po odvolání všech stran potvrdil i krajský soud, navíc Kratochvílovi uložil peněžitý trest 200.000 korun.

"Ve věci bylo podáno dovolání, kdy Nejvyšší soud rozsudek Krajského soudu v Brně i rozsudek Městského soudu v Brně a rozhodnutí na ně obsahově navazující zrušil a věc přikázal Městskému soudu v Brně k novému projednání," uvedla Hovorková. Městský soud už ve věci nařídil jednání na 12. září.

Kratochvílovi hrozí až osm let vězení za smlouvy z let 2006, 2010 a 2011 s automobilovým závodníkem Michalem Pavlíkem, který mu měl při závodech zajistit reklamu na závodních autech. To se ale nestalo. Soud v Praze poslal už dříve Pavlíka do vězení za obdobné případy krácení daně u jiných podniků.

Kratochvíl už dříve vypověděl, že byl podveden a neměl důvod nevěřit, že se reklama neuskutečnila. Podle něj se vždy po zadání reklamy zvýšil obrat firmy, a proto ji považoval za úspěšnou. Odkazoval i na to, že jakmile ho finanční úřad na nesrovnalosti upozornil, ihned zaplatil daň i s penále.

Hnutí ANO, za které byl Kratochvíl zvolen do brněnského zastupitelstva, kvůli jeho stíhání chtělo, aby složil mandát, což neudělal. ANO ho už dříve vyloučilo ze svých řad kvůli nespokojenosti s jeho prací v pozici radního, na niž předloni po výzvách hnutí i primátora Brna Petra Vokřála (ANO) rezignoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…