Drulák by se podle nejmenovaných zdrojů listu měl z Paříže přesunout na jiný post.
„Spekulace o svém odvolání neřeším. Na ambasádě v Paříži odvádíme velký kus práce, máme pozitivní odezvy a budeme pokračovat,“ řekl Lidovým novinám Drulák.
Augustin byl čtyři roky místopředsedou Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), za něž neúspěšně kandidoval v krajských i parlamentních volbách. Byl ředitelem analytického odboru Kanceláře prezidenta republiky, působil jako vedoucí Úřadu vlády, a to za premiéra Jiřího Rusnoka a poté Andreje Babiše (ANO). Ve Strakově akademii skončil tento týden spolu se jmenováním druhé Babišovy vlády.
Drulák byl ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů, v roce 2014 se stal prvním náměstkem tehdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Z Černínského paláce zamířil začátkem roku 2017 na velvyslanectví v Paříži. Jeho jmenování na vládě provázely podle médií spory.
Nové velvyslance navrhuje vládě ministr zahraničí. Pokud vláda kandidáta schválí, je navržen prezidentovi, který ho vysílá do hostitelské země jako svého zástupce. Poté je životopis designovaného velvyslance zaslán přijímající zemi, která s ním zpravidla během několik týdnů nebo měsíců vysloví souhlas, tzv. agrément. Pokud je velvyslanec odmítnut, znamená to buď závažné výhrady vůči navržené osobě, nebo negativní vztahy mezi zeměmi.
Do doby, než přijímací země nového velvyslance schválí, se jména ambasadorů zpravidla veřejně nesdělují. V Česku se v uplynulých letech několikrát stalo, že jméno navrženého velvyslance uniklo ještě před vyřízením procedury.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp