Někdo to podělal? K tématu Venezuela a Petříček se objevila drtivá informace

06.02.2019 13:12 | Zprávy

Ministr zahraničí Tomáš Petříček možná udělal něco, co neměl. Je možné, že české uznání Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely je zřejmě neplatné, protože se k věci nevyjádřil prezident Miloš Zeman. Co bude dál?

Někdo to podělal? K tématu Venezuela a Petříček se objevila drtivá informace
Foto: Archiv
Popisek: Venezuela

Juan Guaidó, předseda venezuelského Národního shromáždění a podle celé řady států také dočasný prezident Venezuely. Uznaly ho spojené státy, EU a s ní i Česká republika. Za prezidenta se stále prohlašuje také Nicolas Maduro, nástupce slavného Huga Cháveze, jenže ten přivedl zemi do tak hluboké ekonomické krize a uvrhl ji do propasti humanitární krize, že mnoho Venezuelanů už tohoto velkého stoupence socialismu za prezidenta nepovažuje. Ekonomická situace ve Venezuele je tak špatná, že horší už je jen v zemích, kde mnoho let zuří válka, např. v Sýrii.

Publicista Kunešrtek však v textu pro server iPrima tvrdí, že české uznání Guaidóa je možná neplatné, vychází z ustavní věty, že Českou republiku navenek zastupuje prezident, momentálně Miloš Zeman, a ten se k uznání Juana Guaidóa nevyjádřil kladně. Vláda sice předsedu Národního shromáždění prezidentem uznala 4. února, ale to samo o sobě nemusí nic znamenat. Hradní právníci zkoumají vládní verdikt a Miloš Zeman se k situaci vyjádří v příštích dnech. 

„V druhé polovině týdne se pan prezident vyjádří k otázce, koho považuje za legitimního představitele Venezuely, a rovněž k otázce, zda byl krok vlády legální, nebo jestli šlo ze strany vlády o uzurpaci pravomoci vyhrazené prezidentovi,“ řekl Ovčáček.

Proti tomuto výkladu stojí tvrzení, které také vychází z Ústavy ČR, že o zahraniční politice země rozhoduje vláda, nikoli prezident. Existuje prý precedent, podle kterého vláda rozhodnout mohla. Novinářům to oznámil tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček. „Obdobným způsobem bylo postupováno v některých případech v minulosti. Například v roce 2011 byla takto ministrem zahraničních věcí (Karlem Schwarzenbergem z TOP 09) uznána Přechodná národní rada Libye za legitimního představitele libyjského lidu,“ uvedl Bucháček.

Na fakt, že o zahraniční politice země rozhoduje vláda, upozornil také poslanec ODS Marek Benda. Právě česká vláda uznala např. nezávislost Kosova.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…