Neklid v Agentuře pro sociální začleňování. Zasahoval Dienstbier a prosadil romskou strategii

23.12.2015 16:45 | Zprávy

Nepokoje ve vládní Agentuře pro sociální začleňování zaměstnávaly letos na několik týdnů ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Situace v instituci se postupně zklidňuje. Dienstbierovi se v tomto roce podařilo prosadit strategii romské integrace do roku 2020 i kroky ke srovnávání šancí žen a mužů. Naopak neuspěl se svým návrhem na odškodnění protiprávně sterilizovaných či se snahou o vstřícnější přístup k uprchlíkům. Na stole zatím nejsou ani některé z plánovaných zákonů.

Neklid v Agentuře pro sociální začleňování. Zasahoval Dienstbier a prosadil romskou strategii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier

Agentura pro sociální začleňování je jedním z odborů Úřadu vlády, který spadá pod Dienstbiera. Ministr v dubnu náhle odvolal jejího tehdejšího šéfa Martina Šimáčka. Zdůvodnil to Šimáčkovými pochybeními a provedením změn kvůli služebnímu zákonu. Většina pracovníků vstoupila do stávky, žádali pro svou instituci samostatnost a nezávislost. S požadavky neuspěli. Třetina pracovníků odešla. V květnu ministr oznámil jméno nového šéfa, jímž se stal Radek Jiránek z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

Miliardy na začleňování

Díky spolupráci s agenturou by měly do sedmi desítek měst a obcí téct na začleňování miliardy z fondů EU. Dienstbier mluví o novém „koordinovaném přístupu“. Podle analýzy se situace v Česku zhoršuje a ghett přibývá. Zatímco v roce 2006 jich bylo kolem tří stovek a žilo v nich asi 80 000 lidí, loni už jich existovalo 606 a měly až 115 000 obyvatel.

Výrazné zpoždění nabrala příprava některých zákonů. Vláda měla letos v listopadu dostat třeba normu o sociálním podnikání. Podle návrhu nového legislativního plánu bude mít počátkem příštího roku na stole místo paragrafů ale jen obrysy zákona. Kabinet měl mít teď v prosinci i paragrafové znění o sociálním začleňování. Návrh tohoto zákona z legislativních záměrů teď úplně vypadl.

Nová strategie má zvrátit zhoršování situace Romů

Kabinet v únoru schválil strategii romské integrace do roku 2020, kterou připravil Dienstbierův úřad. Materiál obsahuje opatření ve vzdělávání, bydlení, zaměstnávání či v bezpečnosti, která mají pomoci zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj a zhoršování situace Romů a srovnat jejich podmínky s ostatními obyvateli. Dokument se chystal dlouho, resorty k němu měly totiž řadu výhrad.

Návrh odškodného 300 000 korun pro oběti protiprávních sterilizací z minulých desetiletí ministr ve vládě neprosadil. Týkat se to mělo třeba romských žen či postižených. Materiál čekal na projednání půl roku, kabinet s ním nesouhlasil.

Dienstbier se k uprchlické krizi dlouho nevyjadřoval

Kritici ministrovi vyčítají ale i to, že se dlouhou dobu nevyjadřoval k uprchlické krizi. Podle nich tak nechal prostor pro xenofobní a populistická vyjádření. Hlasitěji začal Dienstbier navenek vystupovat až po prázdninách. V září mimo jiné řekl, že by Česko mělo být solidární a zemím s největším náporem běženců by mělo nabídnout pomoc i bez povinných kvót. Vláda schválila přijetí 1 500 uprchlíků do konce roku 2017. Podle ministra by v tuto chvíli ale republika zvládla vzít s pomocí firem až 15 000 běženců. Mluvil také o aktivnějším přístupu k řešení.

Pochvalu od ženských organizací si vysloužily Dienstbierovo oddělení rovnosti žen a mužů či Rada vlády pro rovnost žen a mužů, kterou ministr vede. Koncem listopadu Dienstbier oznámil, že Česko v příštím roce podepíše mezinárodní úmluvu o prevenci a potírání domácího násilí a násilí na ženách, takzvanou Istanbulskou úmluvu. Upraví pak i zákony. ČR patří k posledním osmi státům Rady Evropy, které se k takzvané Istanbulské úmluvě dosud nepřipojily. Ženské organizace vládu opakovaně k podpisu vyzývaly a kritizovaly ji za otálení.

Kabinet začátkem prosince změnil také postoj k evropské směrnici o spravedlivějším zastoupení žen a mužů v dozorčích radách. ČR návrh dlouhodobě odmítala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…