Neklidné trhy. Největší riziko – recese v USA. Pak by trpěli i Němci

07.08.2024 15:25 | Komentář

Ani momentální uklidnění trhů představiteli americké centrální banky Fed neznamená, že nemůže dojít k jejich dalšímu propadu. Největším současným rizikem je potenciální recese v USA. „Čím větší panika na trhu zavládne, tím je pravděpodobnější. Přitom fundamenty americké ekonomiky nejsou nijak tragické, ale scénář sebenaplňujících očekávání nelze vůbec vyloučit,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS. „Další ránu by v případě americké recese dostal německý průmysl,“ varuje Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ.

Neklidné trhy. Největší riziko – recese v USA. Pak by trpěli i Němci
Foto: Pixabay
Popisek: Investice, akcie - ilustrační foto

Obavy, že největší ekonomika světa míří k recesi, pomohly v úterý poněkud zmírnit nad očekávání příznivější červencové údaje ze sektoru služeb v USA. O den dříve vypukla na burzách panika, která vedla k výraznému propadu cen akcií. Například index Nikkei v pondělí propadl o 12,4 procenta, což byl jeho nejhorší den od takzvaného černého pondělí v roce 1987. Výrazně oslabily americké akcie, přičemž v čele výprodeje stály technologické tituly. Představitelé americké centrální banky Fed se snažili trhy uklidnit, což se jim zatím povedlo. Ale úterní situaci na burzách trefně okomentoval analytik Matt Simpson ze společnosti City Index v Brisbane slovy: „Zatím si ale nejsme jisti, zda se jedná jen o oddechový čas mezi waterboardingy, nebo bude následovat další bolest.“

Pondělní propad akcií a jeho možné pokračování je dáváno do souvislosti nejen s očekávanou recesí v USA, ale i s obavami o praskající AI bublinu a také s geopolitickým napětím, které roste mezi Izraelem a Íránem. „Všechny tři faktory jsou významné, ale samozřejmě potenciální recese v USA je asi největším současným rizikem. Čím větší panika na trhu zavládne, tím je totiž pravděpodobnější. Přitom fundamenty americké ekonomiky nejsou nijak tragické, ale scénář sebenaplňujících očekávání nelze vůbec vyloučit, i když je ekonomika ve formě. Firmy i domácnosti mohou začít v předstihu upravovat své chování a bude vystaráno,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS.

Lidé omezí spotřebu, firmy seškrtají investice

Domnívá se, že vzhledem k flexibilitě amerického trhu práce by něco takového nebylo překvapivé. „Představit si to lze tak, že lidé omezí ve strachu spotřebu, firmy zase seškrtají investice a ‚pro jistotu‘ začnou propouštět,“ vysvětluje, jak by k jednomu z možných scénářů mohlo dojít. „AI je vlastně stále jen atraktivní příběh, který se hodně podobá dotcomové bublině z počátku milénia. Nová technologie, velká očekávání, spousta chvály a malování si světlých zítřků bez jakéhokoliv slušného ekonomického výsledku. Vlastně i bez byznys modelu,“ komentuje Petr Dufek situaci kolem technologických firem, jejichž akciové tituly spojené s umělou inteligencí jsou ohroženy možným splasknutím cenové bubliny.

„Za výrazným poklesem akciových trhů předchozích dnů stojí podle mě primárně obavy z možné recese americké ekonomiky. V minulém týdnu totiž byla zveřejněna slabší červencová čísla z amerického pracovního trhu s nárůstem nezaměstnanosti. A na nezaměstnanost je navázán indikátor, který předpověděl všechny recese v americké ekonomice od roku 1950. Tzv. Sahmové pravidlo (podle Claudie Sahmové) signalizuje hospodářskou recesi, pokud se tříměsíční klouzavý průměr míry nezaměstnanosti dostane o 0,5procentního bodu nad nejnižší hodnotu míry nezaměstnanosti za posledních 12 měsíců, a k tomu nyní v červenci došlo (0,53 bodu). Zároveň to vypadá, že se výnosy dvouletých vládních dluhopisů dostanou po více než dvou letech pod výnosy desetiletých vládních dluhopisů a skončí inverze na dluhopisovém trhu (ještě tomu tak není). To je historicky opět poměrně spolehlivý indikátor toho, že v USA přichází recese,“ říká pro ParlamentníListy.cz Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

USA EU ,kradou majetky ruska, rusů,libye, venezuely a kohokoliv kdo se jim znelíbí ,a neplní jejich příkazy , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusekupecSamo , 07.08.2024 16:23:23
být kýmkoliv z afriky asie, jižní ameriky, nenechal bych si v západních bankách nic ,a být zeměmi co tam mají uložené zlato, peníze, rychle bych ho nechal převézt do své země zmizel, protože tyhle zrůdné režimy ukradnou váš majetek kdykoliv se jim zlíbí

|  5 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …