Již začátkem května navrhla Evropská komise v pořadí šestý balíček sankcí vůči Rusku, ale zejména kvůli bodu o omezení dovozu ruské ropy se o balíčku rokovalo několik týdnů. Původně měl podle ČTK nastat úplný zákaz dovozu ropy do začátku roku 2023, několik zemí včetně České republiky si ale vyjednalo výjimky.
V příštích letech by tak měl i nadále fungovat ropovod Družba, který využívají zejména Maďarsko, Slovensko i Česko. Premiér Viktor Orbán navíc dokonce vyjednal pro Maďarsko možnost dovézt ruskou ropu tankery v případě, kdy by byl ropovod uzavřen. Po schválení šestého balíčku sankcí by měla EU do konce roku snížit dovoz ruské ropy o 90 %.
Kromě ropy v novém sankčním balíčku došlo také na vyřazení ruské Sberbank a dalších dvou menších bank z platebního systému SWIFT a sankce se dotknou i několika ruských provládních médií nebo desítek oligarchů a dalších činitelů.
Na movité Rusy, vládní činitele a spolupracovníky prezidenta Putina míří i nové sankce Spojených států. Jejich cílem je podle Bílého domu zvýšit tlak na Putina a jeho okolí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.