„Máme tu autovraky, které jsme přivezli z předměstí Kyjeva, z Irpině, Buči, Hostomelu. Jsou to auta, která svědčí o tragédii války, o zločinech, kterých se ruští vojáci dopouštějí na Ukrajině,“ říká pro Radiožurnál Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum a vedoucí projektu Paměti národa.
Z vozidel zbývají už jen rezavá, ohořelá torza toho, co bývala moderní auta. Za každým z nich se skrývá dramatický příběh jedné rodiny, jejíž osud poznamenal ruský útok na Ukrajinu v únoru letošního roku.
Pro organizátory projektu bylo velkým překvapením, že z vraků – konkrétně na výstavě v Hradci Králové – mizejí díly, čímž dochází k dalším poškozením. „Čekali jsme, že výstava vraků Příběhy z Ukrajiny vzbudí emoce, ale jejich rozsah nás i tak překvapil. Aktuálně je výstava nainstalovaná v Hradci Králové. Po prvním týdnu jejího trvání došlo k viditelným poškozením na mnoha plechových částech vozů a některé části se ztratily úplně, mimo jiné z jednoho auta zmizela přední kapota. Jedno auto bylo navíc posprejované,“ popisuje na svém facebooku Paměť národa.
Hradečtí obyvatelé také volají potom, aby z jejich náměstí byla výstava vraků odstraněna. „Kromě toho různí lidé volají včetně jednoho anonymu na magistrát. Někteří se dožadují jména a bydliště na kolegy z naší východočeské pobočky, jiní chtějí vraky ‚jen‘ odstranit. Někteří dokonce plánují, že to udělají vlastními silami,“ popisuje pamětnická databáze.
Na druhou stranu jsou organizátoři výstavy rádi, že se z místa stává prostor pro pietu a vyjádření sounáležitosti s Ukrajinou. „Lidé pokládají na vraky květiny, svíčky nebo drobné předměty,“ uvádí.
Výstava bude na náměstí 28. října v Hradci Králové k vidění do 5. prosince. Následně se přesune do Olomouce, na náměstí Republiky, kde proběhne hned 6. prosince její vernisáž.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab