Podle odborníků má na rošířenost kouření vliv zejména benevolentní přístup ke kuřákům, který je v Česku praktikován. Na rozdíl od vyspělých zemí se zde například dosud nepodařilo zakázat kouření v restauracích. Navíc je často spolupachatelem i ženin lékař, který zvolí někdy poměrně zarážející radu: raději kuřte, než abyste se stresovala z odvykání.
Drahoslava Hrubá z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity toto počínání nechápe. "Asi se špatně učili a nesledují nové vědecké důkazy," podotkla podle ČTK.
"Nikotin má řadu nepříznivých účinků na vyvíjející se plod," poznamenala. Děti kuřaček se rodí menší a mají větší procento zdravotních problémů než děti nekuřaček. Nikotit totiž ovlivňuje vývoj mozku plodu. "Takto exponované děti mají zvýšené riziko výskytu různých poruch chování, poruch učení, hyperaktivity, nedostatku pozornosti, špatné socializace," vyjmenovala. Zdravotně jim pak hrozí častěji problémy se srdcem, cévami, obezita nebo vysoký tlak.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par