Nemáme se za co stydět, obstáli jsme. U nás se šily roušky, jinde kupovaly zbraně, připomíná psycholožka

31.05.2020 8:20 | Zprávy

Psycholožka Martina Klicperová rekapituluje, jak česká společnost obstála v boji proti koronaviru. Fakt o pomoci v tuzemsku sehrál velkou roli. „U nás se šily roušky, jinde se kupovaly zbraně,“ podotýká v rozhovoru pro iDNES.cz s tím, že ač se mohlo zdát, že nás roušky jistým způsobem sjednocovaly, pod nimi Češi zůstali i nadále rozdělení.

Nemáme se za co stydět, obstáli jsme. U nás se šily roušky, jinde kupovaly zbraně, připomíná psycholožka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zakrývající ústa a nos povinná. Ovšem i venku ji většina obyvatel nosit začala

„Dokud byly roušky povinné, tak jsme byli poněkud anonymně sjednocení. Ale i pod nimi jsme samozřejmě rozděleni byli,“ říká Klicperová, která své tvrzení opírá o průzkum, který nedávno realizovaly dva ústavy Akademie věd – Filozofický a Psychologický.

„Ptali jsme se lidí, co pro ně rouška znamená, co symbolizuje. A už tehdy, ještě za stavu nouze, byla rozdělenost zřetelná. Vyzpovídali jsme celkem tisíc respondentů,“ dodává.

Většina dotázaných roušky vnímala jako spojence – jako symbol ochrany, navíc symbol důležitých hodnot, jako jsou zdraví, bezpečí, ohleduplnost, zodpovědnost.

Často si lidé ale také stěžovali, že mají pocit nesvobody, až manipulace. „Roušky jim mnohdy symbolizovaly selhání vlády, neschopnost ministrů roušky zajistit, anebo dokonce politický útisk – totalitu,“ říká Klicperová z Psychologického ústavu Akademie věd.

„Roušky symbolizují bratrství, ať už svojí podstatou, tak způsobem, jak je lidé vyráběli jeden pro druhého. Česká společnost obstála i ve srovnání se světem. U nás se šily roušky, jinde se kupovaly zbraně,“ míní Klicperová, podle které roušky jasně ukázaly naši kapacitu, schopnost mobilizace, když o něco jde.

A i když jsme z krize vyšli podle psycholožky se ctí, uvidí se, jak Česko zvládne nastupující vlny ekonomických propadů. „Tam uvidíme, jak obstojíme jako národ,“ uzavírá Klicperová se slovy, že krátké vzepětí je snadné, delší ekonomické problémy však budou obtížnější.


 


 


 

 


 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci z války budou chtít do Česka. Psychické problémy, i mafie. Hovoří Robert Šlachta

4:41 Ukrajinci z války budou chtít do Česka. Psychické problémy, i mafie. Hovoří Robert Šlachta

Poslance bezpečnostního výboru Sněmovny přišel na uzavřené jednání varovat šéf civilní kontrarozvědk…