Němci mají pro Rusy slabost. Bok vidí užitečnou lekci pro naši budoucnost

16.03.2022 16:31 | Glosa

VHLED MICHALA BOKA Při sledování jízdy Petra Fialy do Kyjeva jsme zapomněli na jinou březnovou železniční výpravu vysokého ústavního činitele. V roce 1939 jel prezident Emil Hácha do Berlína, a než se stihl vrátit, vyhlásili tu Němci protektorát. Michal Bok k tomu má pár poznámek o výhodách a nevýhodách naší geopolitické orientace ve střední Evropě.

Němci mají pro Rusy slabost. Bok vidí užitečnou lekci pro naši budoucnost
Foto: Vít Hassan
Popisek: Demonstrace před německou ambasádou kvůli odstřižení Ruska od SWIFT.

Ve stínu války na Ukrajině proběhlo včera jedno smutné výročí. Včera to bylo na den přesně 83 let, kdy začala německá okupace českých zemí. Následný den byl nad naší zmrzačenou zemí vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. Vyvrcholilo tím několik staletí našeho stýkání a potýkání se s Němci.

Na našem území Němci zavedli nejzrůdnější režim v dějinách lidstva a začali systematicky a průmyslově vraždit naše židovské sousedy a pro nás samotné měli připravené konečné řešení české otázky, které mělo spočívat v totální germanizaci zemí, které tisíc let byly české.

Nakonec jsme sice zvítězili, ale neměli bychom na tuto zkušenost, kterou jsme udělali s naším největším a nejsilnějším přímým sousedem, zapomínat. Právě válka na Ukrajině ukazuje, že právě z Německa nám může i dnes hrozit větší nebezpečí, než bychom sami mohli čekat. Proč?

Němci mají pro Rusy slabost

Německá reakce na ruskou invazi byla, diplomaticky řečeno, netečná. Nakonec se Němci sice rozhoupali, ale museli k tomu napřed pocítit tlak od nás z postkomunistické Evropy. A i dnes vidíme, že je to právě Německo, kdo brzdí ty nejtvrdší šance a netváří se, že by mu na Ukrajině nějak extra záleželo.

Ostatně právě kvůli Německu nedošlo k úplnému odstřižení Ruska od systému pro mezinárodní platby SWIFT. A právě z Německa míří denně do Ruska miliony eur za ruský plyn.

A nelze se ničemu divit. Prusko si s Ruskem třikrát rozdělilo Polsko. A Německo si posléze se Sovětským svazem v paktu Ribbentrop – Molotov rozparcelovalo celou východní Evropu. Geopolitická danost zemí, jako jsou Česká republika, Polsko, Slovensko, Litva a další, je, že se nacházejí v prostoru mezi Německem a Ruskem. A tyto dvě mocnosti opakovaně prokázaly silný zájem o tento prostor i schopnost si ho mezi sebou rozdělit. (A pak se porvat mezi sebou, když už nebylo co rozdělovat. Což většinou odnesly i země v tomhle prostoru.)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Bok

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

Titulky západních médií jsou co se týče Ukrajiny pesimistické, všímá si ve své nové analýze analytik…