Krejčí v rozhovoru pro PrvníZprávy.cz konstatuje, že se Evropská unie změní. Vícerychlostní Evropa je v podstatě realitou. Sever je ekonomicky silnější než jih, všichni jsou v schengenském systému, ale už se mluví o vyloučení Řecka, a Velká Británie si na aktuálním summitu vymínila, že se nebude muset podílet na další integraci EU. Ukazuje se, že osa Berlín – Paříž, na které EU dosud stála, není všemocná. Už ani Francie není tahounem Unie. Tím je teď Berlín.
Merkelová je státník s velkým odhodláním
V časech uprchlické krize vyplul na povrch fakt, že orgány EU nejsou akceschopné, nejsou schopny pružně reagovat a přinášet inovativní řešení tam, kde nestačí klasická byrokratická mašinérie. Iniciativu proto převzalo Německo, které představuje nejsilnější ekonomiku celého společenství.
„Je jen přirozené, že iniciativu převzala německá kancléřka. Iniciativu nemohl převzít malý stát, například Slovensko či Maďarsko. Angela Merkelová byla a je nejtalentovanějším státníkem mezi mocnostmi Unie. Státníkem s velkým odhodláním. Jenže udělala sérii hrubých chyb ve vztahu k Řecku, ve vztahu k Ukrajině a naposledy ve vztahu k migrantům,“ upozorňuje Krejčí.
Přesto se dá říci, že Evropská unie se stává německou unií, byť se proti ní v poslední době vzpírá Visegrádská čtyřka, která si právě v souvislosti s uprchlickou krizí uvědomuje, že její zájmy jsou od těch německých odlišné. Postup Angely Merkelové v uprchlické krizi tak v zásadě oslabuje ideál jednotné Evropy, o což kancléřka jistě neusiluje. Jde jí o pravý opak, jenže její politika vede reálně k oslabení EU.
Jeho slova máme navíc chápat v kontextu vztahu EU a USA. „Nesmíme zapomínat, že německá suverenita končí u brány amerických kasáren,“ míní Oskar Krejčí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp