Obchodní oddělení ruského velvyslanectví v Berlíně vyčísluje objem vzájemného obchodu na 5,2 miliardy euro, což je o 16 procent více než v září 2019.
Spolupráce obchází i obchodní válku mezi Ruskem a Západem po ukrajinské válce.
Když třeba ruská vláda zastavila import sýra, německý mlékárenský gigant DMK začal vyrábět své výrobky přímo v Rusku a aktuálně staví další továrnu ve Voroněžské oblasti.
V Rusku se prosazuje třeba i bavorský výrobce komponentů pro nákladní autodopravdu SAF – Holland SE.
Ruští podnikatelé naopak pronikají na německý trh. Například United Wagon Company, která vyrábí a opravuje nákladní železniční vagony. Ta má zakázky pro gigantické Deutsche Bahn i pro VTG AG, což je největší evropský kolejový logistik.
Některé byznysové aktivity jsou vyloženě překvapující, třeba rozvoz potravin Getfaster.io, obdoba našeho Rohlíku má také ruské majitele.
„Tak si tak říkám, co na to naši dodavatelé, kteří ze dne na den přišli příkazem z Bruselu a naším nesmiřitelným postojem k Rusku o své ruské zákazníky,“ dodává k tomu germanistka.
Ta rovněž upozornila na výrazný nárůst čínských dodávek do Německa. Čínský export do Spolkové republiky narost o mocných 28,9 %. Pro srovnání – dovoz opačným směrem za stejné období vzrostl o pouhá 3,3 procenta. Ještě děsivější je změna obchodní bilance celé EU. Do té čínský export stoupl o 33,5 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav