Německo jde volit. Čísla ukazují problém. Půjde vůbec složit vláda?

23.02.2025 11:49 | Zprávy

Dnes si Němci volí své politické zastoupení, poté, co padla minulá koalice Zelených, sociálních demokratů a Svobodné demokratické strany. Dvě strany se pohybují okolo hranice pro zvolení, třetí od ní není daleko. Ale problémy jsou i u velkých stran. Předseda CDU/CSU Friedrich Merz vyloučil jednání s AfD. Ale zároveň s SPD by se mu také vládlo těžko. Už jen proto, že podle přepočtů by musel do party přibrat i někoho třetího. A na výběr moc není.

Německo jde volit. Čísla ukazují problém. Půjde vůbec složit vláda?
Foto: Repro Youtube
Popisek: Předseda německé CDU, Friedrich Merz

Dnes začaly v sousedním Německu parlamentní volby. Jedná se o volby předčasné, neboť vláda tzv. semaforu nevydržela až do konce volebního mandátu a spory mezi FDP a Scholzovou SPD koalici rozbily.

Německo má přibližně 59 milionů lidí způsobilých k hlasování, hlasuje se pouze dnes od osmi hodin ráno do šesti hodin večer. Kandidátů je celkem 4509 z 29 partají, křesel v Bundestagu 630 a pro úspěch musí partaj překročit hranici 5 %.

Podle posledních průzkumů shromážděných účtem Europe Elects mají postup jistý čtyři strany. Vládní SPD Olafa Scholze, která ale od posledních voleb hodně ztratila; CDU/CSU Friedricha Merze, která v průzkumech vede; Zelení, kteří si jen mírně pohoršili; velmi posílená, ale nikoliv dominantní AfD.

Otázkou je, zda se do Spolkového sněmu dostanou malé strany. Pro Die Linke průzkumy odhadují 7 až 8 %, tedy by se do Bundestagu měla dostat. Tři ze čtyř průzkumů odhadují pro FDP, která se podílela na vládě, výsledek 4,5 %, což nestačí na to, aby se kandidáti stali poslanci. Pak je zde další nejistá strana, a to Aliance Sáry Wagenknechtové. Wagenknechtová se odloupla od Die Linke, chce omezovat migraci, deglobalizovat, jde proti zelené politice a chce také zastavit posílání vojenské pomoci Ukrajině. U této strany průzkumy odhadují výsledek od 3 do 5 %.

Pokud jde o výsledek CDU/CSU, průzkumy se nijak výrazněji neliší, Merz by si měl přijít na 29 až 32 % hlasů, bude tedy prakticky určitě sestavovat vládu. Ještě menší rozptyl je pak u sociálních demokratů, u nichž se odhaduje, že budou mít mezi 14,5 a 16 %, a u Zelených, kteří by podle průzkumů měli získat 12 až 13 %. AfD by pak podle tří průzkumů měla mít 21 %, jeden jí věští o procento méně.

Předpokládané výsledky každopádně vytvářejí složitý scénář pro každého, kdo by chtěl v Německu sestavovat vládu. Na vládní většinu je potřeba 316 poslanců. Tu by dohromady daly jen dvě strany – CDU/CSU a AfD. Ale pouhá myšlenka spolupráce s AfD je v mainstreamových politických stranách v Německu stále kontroverzní, nemluvě o médiích.

Jak upozorňuje analytik Štěpán Kotrba, Merz má před sebou zapeklitou situaci. Prohlásil totiž: „Levice skončila. V Německu již nebude žádná levicová politika a žádná levicová většina. Je konec. Už to není možné.“ Také se zřejmě hodlá distancovat od ekologické politiky minulých vlád a nechce vstoupit do koalice s nikým, kdo nechce prosadit hospodářské změny v Německu a v jeho migrační politice. Zároveň vyloučil rozhovory s AfD o účasti ve vládě. A Scholz zase vyloučil, že by se stal ministrem v Merzově vládě. Nemluvě o tom, že by CDU/CSU a SPD podle odhadů stále chybělo několik jednotek hlasů pro většinu, což by znamenalo, že do koalice je potřeba vzít ještě třetí stranu nebo vyjednat podporu u přeběhlíků.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 12 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Ten hnůj, co nám vládne, jako za druhé republiky. Ale s menším IQ. Zúčastnili jsme se debaty se spisovatelkou Procházkovou

20:00 Ten hnůj, co nám vládne, jako za druhé republiky. Ale s menším IQ. Zúčastnili jsme se debaty se spisovatelkou Procházkovou

„Je mi líto lidí, kteří v anketách říkají, že se cítí být Evropany a Čechy až potom. Doba být dnes E…