Německo je demokratické až příliš, obává se Hynek Kmoníček. Ztrácejí se tam zločinci, to se u nás nestává

22.12.2016 22:51 | Zprávy

Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček, předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD) a místopředseda poslaneckého klubu Úsvit - NK Martin Lank ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize debatovali o bezpečnosti v Evropě po předvánočním teroristickém útoku v Berlíně. Podle Váni je Německo „až nepřiměřeně demokratickou zemí“. Chvály se naopak dočkal český státní úředník Tomáš Haišman.

Německo je demokratické až příliš, obává se Hynek Kmoníček. Ztrácejí se tam zločinci, to se u nás nestává
Foto: hns
Popisek: Německá vlajka překrytá vlajkou IS, ilustrační koláž

Váňa není nijak zvlášť překvapen, že je tak těžké najít atentátníka z kamionu. Do Německa přišlo tolik migrantů, o kterých Německo ví tak málo, že se něco podobného dalo očekávat. Dnes jsou německé úřady přetíženy v úsilí identifikovat všechny přicházející. „Německo je až nepřiměřeně demokratická země. Je to takový paradox. V České republice se migranti neztrácejí. V Německu se ztrácejí i lidé, kteří měli být vyhoštěni po spáchání nějakého trestného činu,“ zaznělo z úst poslance ČSSD.

Kmoníček a Lank dali Váňovi za pravdu. Spolupracovník prezidenta Zemana Kmoníček k dokreslení celé situace doplnil, že v tuto chvíli v EU pobývá několik stovek operativců, kteří prošli školením Islámského státu, a tito lidé jsou schopni verbovat pozdější pachatele teroristických útoků. Evropa nemá podle Kmoníčka dost sil, aby mohla sledovat všechny potenciálně nebezpečné jedince.

„To, co se ukazuje naprosto klíčové, je otázka, do jaké míry máme my jako Západ vhled do potenciálně nebezpečných skupin,“ podotkl Kmoníček. Podle jeho názoru bychom měli mít na zřeteli, že většinu teroristických aktů spáchali lidé, kteří v Evropě dlouhodobě žijí ve druhé či třetí generaci. Dříve či později budeme podle hradního spolupracovníka nuceni spolupracovat i se spojenci, které bychom si ještě před pár roky nevybrali. „Kdo zná Tálibán lépe než jeho první oběti, a to je Írán,“ předestřel příklad Kmoníček. Zkrátka budeme muset spolupracovat s umírněnými muslimy proti radikálním muslimům.

Musíme se začít starat sami o sebe, věří Lank

„My máme proti Německu, které už asi žádná pěkná budoucnost nečeká, jednu výhodu. Česká společnost je poměrně homogenní, takže ti radikálové by tady nenašli zázemí,“ podotkl k tématu Lank. „Já to nerad říkám, ale Německo a Francie už jsou víceméně v háji. Já se obávám, že my už se musíme začít starat sami o sebe, protože Evropská unie už měla tu možnost ochránit evropské občany a podle mého názoru selhala,“ padlo z úst poslance Úsvitu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nikdo se Pekarové nezastane, diví se Kalousek. Ostrý vtip na předsedkyni

21:51 Nikdo se Pekarové nezastane, diví se Kalousek. Ostrý vtip na předsedkyni

Miroslav Korecký se rozkročil svým rozhledem politického komentátora nad koalicí Spolu a v ozvěně pr…