Podle německých azylových zákonů může spolkové ministerstvo vnitra rozhodnout o zastavení repatriací do některé země, pokud v ní hrozí uprchlíkům „konkrétní a vážné nebezpečí“. Zastavení repatriací ale podle zákona neznamená automatické udělování azylu běžencům. Podle Die Welt nevrací Německo uprchlíky do Sýrie už od roku 2012.
Letos v srpnu vydal Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) vnitřní směrnici, kterou umožnil, aby německé úřady přímo rozhodovaly o udělení azylu Syřanům, i když tito lidé nevstoupili na území Evropské unie v Německu. Podle statistik ministerstva vnitra přitom většina Syřanů azyl v zemi skutečně získá.
Po zveřejnění vnitřní směrnice BAMF mnoho běženců, kteří se do té doby zdržovali v Maďarsku, získalo dojem, že je Německo automaticky přijme. V následujících týdnech se jich desítky tisíc přesunuly vlakem přes Rakousko do Bavorska. Německo tak v září zažilo rekordní příliv běženců, podle oficiálních údajů se jich v zemi zaregistrovalo 170 000. Celkový počet lidí, kteří minulý měsíc do Německa přišli, je ale vyšší, bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann ho odhadl na 270 000.
Ministerstvo vnitra také přiznalo, že informace o snadnějším získání azylu pro Syřany vede mnoho uprchlíků k tomu, že se za běžence z této blízkovýchodní země vydávají. Zhruba třetina uprchlíků, kteří se prohlásili za Syřany, ve skutečnosti z této země nepochází, někteří z nich údajně ani nemluví arabsky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk