Německo se hroutí. Bude to opravdu zlé, říká muž, který se málokdy plete

29.09.2016 11:30 | Zprávy

Ve světových médiích hojně citovaný americký politolog a analytik George Friedman se před několika dny vyjádřil k vývoji v Německu. Kancléřku Merkelovou jeho analýzy příliš nepotěší, protože Friedman předpovídá Německu krušné časy.

Německo se hroutí. Bude to opravdu zlé, říká muž, který se málokdy plete
Foto: archív autora
Popisek: Angela Merkelová

Friedman svoji analýzu sepsal v reakci na zemské volby v Berlíně, které podle něj ukázaly znepokojivou situaci stávajícího politického systému v celém Německu. „Berlín sice nereprezentuje názory celé země, ale je to hlavní město Německa. Právě proto je alarmující, že zde dvě hlavní politické strany neuspěly a dohromady získaly sotva třetinu hlasů. Pokud by tímto způsobem dopadly celonárodní volby, vláda by v Německu v podstatě nemohla vládnout.“

Německo podle Friedmana směřuje k politické krizi, která bude rezonovat. Hlavní příčinu vidí v migrační krizi, ale ekonomické problémy také považuje za neméně důležité. „Německá ekonomika by podle Bundesbank mohla ve třetím čtvrtletí zpomalit. To je znepokojivá informace i v souvislosti s problémy Deutsche Bank, jež by měla zaplatit pokutu ve výši 14 miliard dolarů. Deník Financial Times navíc píše o poklesu dovozu Spojených států, jehož hlavní dopady pocítí právě Německo.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Německé HDP tvoří téměř z 50 % vývoz. Jelikož evropská ekonomika stagnuje, Německo se zaměřuje více na americký a částečně i na čínský trh. Se zřetelem ke snižování dovozu Spojených států pocítí německá ekonomika velmi dramatické důsledky. Němci jsou závislí na vývozu a jsou tak zcela vydáni na milost a nemilost svých externích zákazníků. Jejich poslední zákazník se zdravou ekonomikou jsou Američané. Když i ti sníží dovoz z Německa, bude tím německá ekonomika tvrdě zasažena.“

„Zatímco bankéři a finančníci mají tendenci negativní trendy ignorovat, protože zpomalení ekonomiky je vlastně jen statistika, obyčejní lidé v Německu pocítí otřesy již velmi brzy. Pro průměrného zaměstnance či živnostníka to znamená, že je v ohrožení jeho práce, hypotéka atd.,“ předpovídá Friedman a znovu se vrací k zemským volbám v Berlíně. „Je zřejmé, že se začíná něco dít. Síla levicových stran narostla proto, že zastávají antiúsporné postoje. Voliči zjišťují, že tyto strany vědí, že takhle to nemůže dál pokračovat.“

„Podle mého názoru v Německu roste pocit, že stávající systém selhává. A to ještě všem nedošlo, že nadměrný vývoz je známkou nikoli síly, ale slabosti, protože činí zemi závislou na jejích zahraničních zákaznících. Jak jsem již zmínil výše, důsledky poklesu vývozu již pocítili či brzy pocítí obyčejní lidé, kteří pracují, aby si vydělali na bydlení, a bez svého pravidelného příjmu se neobjedou. Zkrátka a dobře, politická základna moderního Německa se hroutí,“ má jasno Friedman.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…