Německý ústavní soud dal za pravdu klimatické mládeži. Signál i pro nás, jásá mužský spolupředseda Zelených

30.04.2021 9:18 | Zprávy

Spolupředseda Strany zelených Michal Berg se zaměřil na rozsudek německého ústavního soudu, který rozhodl, že Německo musí zpřísnit své cíle ve snižování emisí. Rozhodnutí vnímá jako jasný signál české vládě.

Německý ústavní soud dal za pravdu klimatické mládeži. Signál i pro nás, jásá mužský spolupředseda Zelených
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Michal Berg (Zelení)

Německo bude muset zlepšit své emisní cíle pro období po roce 2030 na základě žaloby koalice klimatických aktivistů. Podle rozhodnutí soudu současné německé zákony nevratně odsouvají vysokou zátěž spojenou se snižováním emisí na období po roce 2030, což se dotkne zejména současné mladé generace.

„Ústavní soud označil nedostatečný přístup německé vlády k ochraně klimatu jako věc, která ohrožuje ústavou zajištěnou svobodu mladých lidí,“ komentoval rozhodnutí spolupředseda Zelených Michal Berg s tím, že právo na včasnou ochranu klimatu se tak de facto zařadilo mezi základní práva.

Stížnost podala skupina devíti převážně mladých lidí. Podporuje je několik ekologických sdružení, například Friends of the Earth Germany (BUND) a Fridays for Future. Zákon kritizují s tím, že nedostatečně snižuje emise skleníkových plynů, a tím porušuje jejich základní právo na budoucnost.

Německý zákon o ochraně klimatu schválila vláda v roce 2019. Podle něj  je Německo povinno do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 55 % ve srovnání s úrovní z roku 1990.

„Rozhodnutím soudu zřejmě bude muset být uspíšen konec spalování uhlí, který v tuto chvíli Německo plánuje na rok 2038,“ doplňuje výrok soudu Michal Berg a dodává, že jde o jasný signál české vládě, že termín konce spalování uhlí v roce 2038, který navrhla Uhelná komise, je naprosto nedostatečný a ohrožuje naši budoucnost a naše ústavou chráněná práva.

Německá vláda dostala termín do konce příštího roku, aby neústavní zákon upravila.

Shodou okolností byla klimatická žaloba podána v minulém týdnu i v Česku. Podal ji spolek českých občanů, kteří se cítí být ohroženi nečinností státních orgánů v předcházení změně klimatu, a pěti dalšími spolužalobci přímo poškozenými změnou klimatu. Cílem žaloby je podobně jako v Německu soudní výrok stanovující, že české státní orgány nechrání dostatečně práva českých občanů zaručená Ústavou ČR a neplní své mezinárodní závazky ve vztahu ke změně klimatu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Pořád se přetřásá jen pomoc Ukrajině

Co ale stejně intenzivně řešit to, aby válka skončila? Nemyslíte, že to by byla pro Ukrajinu ta největší pomoc? A řeší to někdo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co si to vymýšlíte?“ – „Vy jste mimo“. Živý vstup. Okamura a Lipavský v sobě

12:57 „Co si to vymýšlíte?“ – „Vy jste mimo“. Živý vstup. Okamura a Lipavský v sobě

Hosty nedělní Partie na CNN Prima News byli ministr zahraničí Jan Lipavský a předseda SPD Tomio Okam…