Němečtí zemědělci brání spolkovému vicekancléři Robertu Habeckovi (Zelení) při návratu z dovolené. Vláda protest označila za „brutalizaci politických mravů“. Zasahovala policie, použit byl i pepřový sprej. Německý svaz zemědělců se od protestu distancoval.
Více než 100 demonstrantů ve Schlüttsielu v Severním Frísku nutí ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka ze strany Zelených, aby se vrátil zpět, informoval německý deník Die Zeit. Zemědělci se bouřili kvůli vládním plánům na škrty.
Robert Habeck je jako první vicepremiér, ministr pro průmysl a klimatickou změnu a tahoun agendy zelené transformace hlavní tváří vládních reforem. A také hlavním terčem lidového hněvu. Přezdívka „superministr“, původně obdivná, získává posměšné konotace.
Nyní mu naštvaní zemědělci bránili v opuštění trajektu, zablokovali mu molo. Do akce bylo nasazeno 30 policistů, použit byl proti demonstrantům i pepřový sprej.
Zemědělci po celém Německu již týdny protestují proti plánovanému ukončení daňových úlev na zemědělskou naftu a daň z motorových vozidel. Ve čtvrtek spolková vláda část svých plánů stáhla. Svaz zemědělců však ústupek označil za nedostatečný a trvá na plánované týdenní akci začínající příští pondělí.
Deník Süddeutsche Zeitung uvedl, že ministr Habeck se kvůli protestům musel vrátit na ostrov Halling Hoolge. Odtamtud následně odplul jiným trajektem.
Habeckova mluvčí uvedla, že ministr s demonstranty chtěl hovořit, jeho pokus se však setkal s odmítnutím. „Bezpečnostní situace bohužel neumožnila dialog se všemi zemědělci a nabídka ministra Habecka na rozhovor s jednotlivými zemědělci bohužel nebyla přijata,“ sdělila mluvčí ministra hospodářství a ochrany klimatu.
„Protesty v Německu jsou cenným přínosem,“ sdělil Habeck. „Nátlak a násilí tento statek ničí. Měli bychom se proti tomu postavit slovy i činy,“ vyzval.
K incidentu se též vyjádřila německá vláda prostřednictvím tiskového mluvčího Steffena Hebestreita. „Dnešní blokáda příjezdu spolkového ministra Habecka do přístavu trajektů je ostudná a porušuje pravidla demokratického soužití. Při vší úctě k živé kultuře protestu by taková brutalizace politických mravů neměla být nikomu lhostejná,“ vyjádřil se na sociální síti X.
Die Blockade der Ankunft von Bundesminister #Habeck heute in einem Fährhafen ist beschämend und verstößt gegen die Regeln des demokratischen Miteinanders. Bei allem Verständnis für eine lebendige Protestkultur: Eine solche Verrohung der politischen Sitten sollte keinem egal sein.
— Steffen Hebestreit (@RegSprecher) January 4, 2024
Chování zemědělců odsoudil i spolkový ministr zemědělství Cem Özdemir (Zelení). „Z dobrých důvodů se velká část společnosti shoduje na tom, že bychom se k sobě měli chovat civilizovaně a vzájemně se dohadovat. Ať už se jedná o klimatické nálepky, nebo o zemědělce v přístavu trajektů, vždy uplatňuji stejný metr: Násilí a nátlak jsou zavrženíhodné a také škodí věci,“ sdílel na X v reakci na krátké video dokumentující protest.
Weite Teile der Gesellschaft teilen aus guten Gründen den Konsens, dass wir zivilisiert miteinander umgehen & streiten.
— Cem Özdemir (@cem_oezdemir) January 4, 2024
Ich messe da immer mit gleichem Maß, ob bei Klimaklebern oder bei den Bauern am Fährhafen: Gewalt und Nötigung sind verachtenswert & schaden auch dem Anliegen. https://t.co/ind7N4Elrz
Einfach nur noch krank das alles.
— ?ima (@NimaOgR) January 4, 2024
Der Fährhafen Schüttesiel wird wohl blockiert, um Robert Habeck auf dem Rückweg aus dem Urlaub von Hallig Hooge abzufangen und zur Rede zu stellen. Angeblich ist die Fähre zurück zur Insel & Polizei versucht Lage unter Kontrolle zu bringen. pic.twitter.com/JzqViLZKuA
Německý svaz zemědělců se od incidentu distancoval. „Osobní útoky, urážky, výhrůžky, nátlak nebo násilí jsou nepřijatelné,“ uvedl v prohlášení předseda sdružení Joachim Rukwied. „Blokády tohoto druhu jsou nepřípustné,“ dodal spolu se slovy, že jeho sdružení prosazuje demokratické postupy, a to i přes jeho nespokojenost s daňovými plány spolkové vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.