„Školy jsou zrcadlem společnosti, a proto bohužel již roky zaznamenáváme nárůst násilných incidentů vůči učitelům a dalším zaměstnancům škol,“ cituje deník Die Welt z příručky. Statistiky potvrzují, že 65 % ředitelů německých škol hlásí, že jejich učitelé byli v posledních pěti letech uráženi, bylo jim vyhrožováno nebo byli dokonce fyzicky napadeni. V Severním Porýní-Vestfálsku je situace obzvláště vážná – 73 % ředitelů potvrdilo psychické násilí a 43 % fyzické útoky. Nejvíce postiženy jsou základní a všeobecné školy.
Manuál obsahuje podrobný návod, jak se v krizových situacích zachovat. Učitelům se doporučuje jasně slovně vyjádřit nesouhlas s útokem, použít energická gesta a slovní výzvy jako „Stůj!“, v případě nutnosti volat o pomoc a následně situaci oznámit vedení školy. „Opusťte nebezpečnou zónu. Vystupte ze zorného pole útočníka, neprovokujte a vyhněte se jakékoli eskalaci,“ radí příručka. V závažných případech, jako je napadení se zbraní nebo sexuální útok, musí škola kontaktovat policii.
U méně závažných incidentů, například lehkého ublížení na zdraví nebo urážek, však ministerstvo navrhuje zvážit, zda neupřednostnit výchovná opatření před trestním oznámením. „Učitelé zůstávají v takových případech odkázáni sami na sebe,“ uvádí dokument s tím, že postižený může podat soukromou žalobu. Příručka také zdůrazňuje princip přiměřenosti – tresty by měly odpovídat věku, chápání a psychickému stavu žáka.
Na zprávu z Německa ostře reagovala česká prozbraňová lobby Liga Libe, která ve svém vyjádření citovala pasáže z manuálu a doplnila je kritickým komentářem.
„Koneckonců, tamní politici i svým občanům, pro případ napadení, radí vlastně podobné, že? Cituji: Manuál hned na začátku radí, aby učitelé v případě útoků utekli. ‚Opusťte nebezpečnou zónu. Vystupte ze zorného pole útočníka, neprovokujte a vyhněte se jakékoli eskalaci,‘ píše se v příručce. Poté by mělo být informováno vedení školy a incident by měl být písemně zdokumentován,“ cituje Liga Libe deník Die Welt.
„I dále je to ovšem pikantní: V případech mírnějších incidentů, například lehkého ublížení na zdraví, poškození majetku nebo urážek navrhuje příručka zdrženlivost a raději nic nehlásit. Učitelům se doporučuje, aby zvážili, zda chtějí podat trestní oznámení, nebo se tohoto práva vzdát ve prospěch výchovných opatření. Manuál jim současně radí, aby se vyloučením ze školy zpočátku hrozilo jen ‚mírněji‘. Vyloučení ze školy se považuje za oprávněné pouze ve zvláště závažných případech, jako jsou útoky se zbraní, předměty nebo byla ataka záludná,“ cituje dále Liga Libe z deníku Die Welt.
A na závěr přidala Liga Libe, zastupovaná Ladislavem Henkem, poznámku plnou ironie. „P. S.: Pro pořádek, tedy kdyby někoho snad napadaly nějaké nevhodné myšlenky, jako z jakého důvodu to vlastně v posledních letech tolik (nejen v Německu, ale státech na západ od nás) gradovalo, tak ‚s ničím to nesouvisí‘, jo?“
Zatímco Severní Porýní-Vestfálsko volí deeskalační taktiku, česká prozbraňová skupina implicitně naznačuje, že řešením by mohla být větší možnost obrany včetně legálního držení zbraní.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.