Ten se koncem září vydal do Itálie, kde zjišťoval situaci a chtěl přivézt řešení migrace. „Blíží se evropské volby. Přísaha bude stavět kandiátku a migrace bude jeden z důležitých témat do voleb. V současné době jsme na číslech, migračních, která byla loni, a myslím, že jsme přesáhli roky 2014 a 2015. Nechceme jen mluvit, ale dojeli jsme do Itálie. Projeli jsme Itálii až na Sicílii a snažili jsme se dostat na Lampedusu, ostrov, který je nejdůležitější v tom nárazníkovém pásmu. Tím, že tam migrant vstoupí, prohlásí se za uprchlíka, dostává šanci na azyl. Z šesti tisíc občanů Lampedusy je tam dvanáct tisíc migrantů, kteří tam přijeli,“ začal s vyprávěním Šlachta, kterého však na Lampedusu z důvodu nouzového stavu nepustili.
„Ale mluvili jsme se starosty, ale i s migranty, kteří tam čekají na azyl. A myslím si, že to bylo hodně podnětné k tomu, abychom byli schopni stavět program do evropských voleb a podívat se, jak je ten problém hluboký,“ sdělil Šlachta.
„Musím říct, že co bylo strašně důležité, jak jsme mluvili se starosty, tak čím jste níž, starostové měst a obcí v Itálii, mají stejné problémy, jako když vezmeme naše starosty na československé hranici. Tam, kde jsou nejvíc migrací postiženi. A čím jdete výš, tak vidíte u těch politiků nebo lidí, kteří jsou zodpovědní, vidíte větší toleranci vůči migraci, větší toleranci k bezpečnosti. Mně trošku připadá, že Evropa se tím střílí do nohy, protože samozřejmě ty problémy, které dostávají ty první obce a první města, tak by měly být pro nás ty hlavní. A co jsme si odtamtud dovezli? Je důležité, aby ty evropské volby... Je důležité sjednocení. A sjednotit azylovou politiku a sjednotit přístup k migrantům,“ uvedl.
„Byli jsme v městečku s 2 500 občany, které je na hranicích Slovinska a Itálie, které by neměly mít problém s migrací, protože tam není vnější hranice EU, ale zrovna tam vlastně z těch hor přechází největší počet. A ten nám říká: Víte, já jsem je tady ubytoval, dali jsme jim postel, dali jsme jim jídlo, neměli wi-fi, neměli televizi a za dva dny byli pryč. A migrují dál, kde ty podmínky jsou pro ně zajímavější,“ vyprávěl Šlachta, že sjednocení azylové politiky a sjednocení sociálních dávek. Evropa by podle něj měla nastavit jednotné podmínky, aby uprchlíci neměli motivaci migrovat do bohatších zemí.
S migranty podle svých slov opravdu při své cestě mluvili. „Byl jsem v minulosti policista, měli jsme i odbor obchodování s lidmi. Migrace spadala pod nás. Všichni mluvíme o tom, proč oni přicházejí do Evropy. A my jsme se jich ptali, jakým způsobem k tomu náboru přicházejí. Oni jdou opravdu za tím, že sem nejdou pracovat, oni sem jdou proto, že se jim tam říká, že se budou mít líp. A jsou tam přímo náboráři, takové nelegální cestovky, které je tímto způsobem expedují do Evropy. A je strašně důležité, aby i Evropa dávala najevo, že by sem nikdo neměl docházet na to, že se tady bude mít ekonomicky dobře, ale že by ti lidé sem měli jezdit pracovat,“ dodal Šlachta. Podle svých slov od migrantů, s nimiž mluvil, neslyšel, že by sem přicházeli proto, aby si zachránili holý život.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová