Nemůžeme být bez Evropské unie. Naše alma mater. Nerudová s Farským se dojali před lidmi

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

18.10.2023 19:41 | Reportáž

Peníze na obranu bychom mohli použít i na posílení dálniční či železniční sítě, abychom byli v případě přesunů vojsk bezpečnější. Evropská unie je naše alma mater, není možné být bez ní. Při hlasování jsme celkem úspěšní, občas přehlasujeme i Německo. Andrej Babiš populisticky ukazuje, o co se snaží v Unii, ale nakonec jeho lidé stejně hlasují s většinou. To europoslanci za ODS Vondra a Kupka jsou jiní kabrňáci – bojovali za nás v případě zpřísnění zákazu výroby spalovacích motorů. Auta s nimi budou prý zanedlouho tak drahá, zatížená poplatky, že nebude zbytí než si pořizovat elektromobily nebo se přeorientovat na veřejnou dopravu.

Nemůžeme být bez Evropské unie. Naše alma mater. Nerudová s Farským se dojali před lidmi
Foto: Screen vysílání TV Nova
Popisek: Danuše Nerudová v prezidentské debatě na TV Prima

To uvedli na setkání s občany v Plzni kandidáti do europarlamentu Danuše Nerudová a Jan Farský. Salonek příznivců STAN byl zaplněn zhruba dvaceti vesměs mladšími návštěvníky.

Unie byla, je a bude!

„Jan Farský je pro mne pravý Evropan,“ vysekla hned na začátku akce poklonu nejmladší rektorka v ČR profesorka Danuše Nerudová.

„Rozhodla jsem se kandidovat do EP z několika důvodů. Nedovedu si představit, že by ČR jako středně velká země v srdci Evropy nebyla v EU. Je pro nás životně důležité být členem EU. Zároveň si uvědomuji, že Unie trpí spoustou neduhů, o kterých je zapotřebí mluvit nahlas. A když o nich mluvíme, nenabízíme nějaké řešení. Součástí naší kampaně bude na neduhy ukazovat a zároveň nebudeme jen populisticky říkat, že je něco špatně, ale budeme nabízet řešení, jak by to mělo být,“ svěřila se poté auditoriu.

„Rozhodla jsem se kandidovat do EP, ale nerozhodla jsem se založit politickou stranu, byť to spousta mých podporovatelů očekávala a přála si to,“ vysvětlovala dále v úvodu Nerudová. „Neudělala jsem se to z toho důvodu, že byť si uvědomuji ten politický kapitál zvláště u mladé generace, který vznikl z prezidentských voleb. Na druhou stranu mám nějakou zodpovědnost a uvědomuji si, že pravicové a středopravé politické spektrum je v současné době tak fragmentované a roztříštěné, že další politická strana by nebyla ku prospěchu společenské situace v této zemi. Velmi často se mne lidé ptají, jestli to mí podporovatelé z prezidentské kampaně nevnímají jako útěk z České republiky. Snažím se vysvětlovat, že tady mluvíme o tom, že Brusel je něco daleko, co nemůžeme ovlivnit a většinou tam vzniká něco o nás bez nás. Tak tomu ale vůbec není. Brusel jsme my, my jej tvoříme a jsme jeho součástí. Daleko to vůbec není, protože není oddělená evropská a naše politika. Je to prostě politika. Všichni starostové a hejtmani, kteří se snaží rozvíjet regiony, si musejí uvědomovat, jak na ně dopadá všechno to, co se děje v Bruselu. Mne velmi mrzí, že ČR není aktivní u toho, kde ty věci vznikají. Není na začátku, nesnaží se ovlivňovat věci, už jak vznikají, a vždy pak hasí ten ‚požár‘ na konci v Evropském parlamentu.“

Neutíkám se schovat, ale bojovat

„Není to tedy žádný útěk někam, nikdo nikam neutíká, a je na nás, abychom vysvětlovali, že evropská politika je jenom jedna, že je součástí té domácí politiky, protože v dnešní době už celá řada předpisů, které v EU přímo dopadají na naši legislativu a ihned po tom, co jsou vydány, se stávají součástí právního řádu ČR,“ konstatovala profesorka Nerudová.

Farský k volebnímu programu do EP uvedl: „Zatím debatujeme, sepisujeme podněty. Jedno téma je euro, které musíme oddělit, protože to není téma do evropských voleb. Přes to, že pro ČR a pro její občany by bylo nyní vhodné jej přijmout. Není to otázka, která se rozhoduje v evropských volbách, je to naše čistě národní debata, ve které ale máme velký dluh, protože mně by přišlo fajn, kdybychom euro přijali, a bylo by to prospěšné společnosti, ekonomice, bezpečnosti, investicím. Ale ve chvíli, kdy má podporu 25, maximálně 40 procent obyvatel, je to chyba politiků, že to nedokážou vysvětlit. Dokud nebude mít větší, tak by bylo sebevraždou, ne politickou, toho politika vem čert, ale bylo by to sebevraždou pro samotné euro, kdyby se tlačilo na sílu. To by bylo špatně. My v tom tedy máme velký domácí úkol a dluh.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

??????????????, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusexxxxaver , 19.10.2023 9:51:24
Tolik lží, demagogie a svinstva v jednom článku jsem ještě neviděl! Nerudová, Farský a spol jsou zaražení v EU a americké řiti až po paty. Jim už nezbylo nic jiného než dokola lhát a čekat, že se z toho po tisící stane pravda, nebo co? S EU a USA na věčné časy a nikdy jinak? To už tu bylo. Prý nás USA pořád zachraňují. Kdyby USA nevytvářely problémy, nebylo by koho zachraňovat a zajímavé je, že se na tom vždycky hospodářsky a politicky napakovaly. Posledních 110let nic jiného než to, že napadali a vykrádali zbytek světa nedělali. Organizovali války, převraty, barevné revoluce a dnes se s tím ani netají. My jsme USA, my můžeme všechno, i porušovat vlastní pravidla, protože jsme silnější. V Europarlamentu jsou poslanci placení za to, že zrazují za tučnou prebendu vlastní národ. Nic jiného namají za úkol. EU vládne nikým nevolená komise a když se zeptám, kde se vzala, kdo ji dosadil, tak se nedozvím vůbec nic, protože by museli přiznat, že ji určil klan Rottschildů. Tak kde to jsme? Vládnou tady Rotttschildi a my se musíme tvářit, že to tak není, že to je konspirační teorie? Kdo odpoví na to, komu patří budova ČNB na Příkopech? No nikdo, protože by museli přiznat, že patří stejnému klanu. Tak kdo tady vládne? Lid nebo Židé dosazení někým koho neznáme? Kdo má dost peněz na reklamu, aby dostal kohokoli do parlamentu, do vlády? Lid nebo miliardáři? Koho lidé volí? Zástupce miliardářů, korporací atd. a tedy tzv. naši zástupci zastupují koho? Nás nebo je?

|  9 |  0

Další články z rubriky

Vejce – 65 Kč. Čechy čeká v obchodech nemilé překvapení

7:40 Vejce – 65 Kč. Čechy čeká v obchodech nemilé překvapení

Je v obchodech levněji, či nikoliv? To je téma diskuse, kterou rozpoutal prezident Svazu obchodu a c…