S neschopností státní správy se ve svém životě setkal snad každý dospělý člověk v ČR. Bohužel situace se v tomto směru ani v současné době moc nelepší, i když každá politická strana se před volbami zaklíná, že stavy úředníků sníží a zaměří se na digitalizaci různých administrativních úkonů.
Jedním z mnoha zarážejících případů o neschopnosti českého úřednického šimla, který sahá až do nejvyšších politických pater, je hrozivá liknavost při výstavbě přehrady v Nových Heřminovech v Moravskoslezském kraji. Zmíněné vodní dílo různé vlády slibují tamní veřejnosti už více než čtvrt století po katastrofických záplavách v roce 1997. Tehdy se jednalo o největší přírodní katastrofu v novodobých dějinách České republiky, při které zahynulo 50 osob, bylo poškozeno nebo zničeno bezmála 10 tisíc staveb a škody dosáhly 60 miliard korun.
K nepostiženějším regionům patřil Moravskoslezský kraj, konkrétně okresy Bruntál a Opava. V bruntálském okrese zahynulo při povodních sedm lidí a škody šly do miliard. Z třiadvacetitisícového Krnova se například staly „Benátky“, kdy voda dosahovala na náměstí někdy až do výše dvou metrů a město bylo na několik dní naprosto odříznuto od okolního světa.
Projekt se dál vleče
Po katastrofě se tak hned oprášily staré plány na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech, která měla podle prvotních plánů už v dnešních dnech stát. Moravskoslezské zastupitelstvo schválilo totiž záměr s výstavbou v roce 2003, česká vláda ho pak „požehnala“ o pět let později. Nicméně celý projekt se dál vleče a obyvatelé mnoha obcí stále nejsou, i po neuvěřitelných 26 letech, ochráněni proti větším devastujícím záplavám.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán