„Zcela zjevně je vidět, že víc lidí ví, na co si stěžovat. Pětadvacet procent lidí ale neví, kdo jsem. Důležité ale je, aby lidé znali tu instituci, není potřeba mě znát jako člověka,“ sdělila úvodem Šabatová, která je ve funkci již pět let.
Rozhovor najdete ZDE.
Šabatová ve svém rozhovoru zavzpomínala na spolupráci s předchozím ombudsmanem Otakarem Motejlem. „Často se o něm mluví, mnozí mají v kancelářích fotky s ním a jsou patřičně hrdí na to, že s ním mohou spolupracovat,“ poznamenala Šabatová. „Byl neuvěřitelně pracovitý, byl schopný v práci zůstat do tří do rána,“ hovořila o něm Šabatová. V případě, že by u nás úřad ochránce nebyl, byla by úroveň ochrany práv u nás podstatně nižší. „Pro mnoho lidí by chyběla ta adresa, kam se obrátit, kdyby odvolání nestačilo,“ poznamenala Šabatová a hovořila o svém úřadu, kdy mimo jiné navštěvuje instituce, jako jsou nápravné ústavy, penziony pro seniory, dětské domovy nebo třeba léčebny dlouhodobě nemocných.
„Relativně často se stává, že řešíme obdobné situace jako advokáti a soudy. A velmi často takové případy odkládáme, protože daný člověk má jistotu u soudu, že dané rozhodnutí bude vykonatelné,“ uvedla Šabatová. „U nás má daný člověk naději. Někdy řešíme kompromisní situaci, že člověku předáme náš názor, který pak využije u soudu,“ vysvětlila.
A jak se úřad vyrovnává s kverulanty? „Napíšeme jednou, napíšeme dvakrát, napíšeme třikrát… A pak vysvětlíme, že už nebudeme psát,“ dodala.
Své pak Šabatová řekla k seriálu Most! veřejnoprávní České televize. „Je to povedený komediální produkt, ale přece jenom, kdybych se bavila s tvůrci, některé výhrady bych měla,“ poznamenala Šabatová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef