Není důvod k obavám, ujišťoval z rádia epidemiolog z ministerského týmu. Nabádal k selskému rozumu

18.05.2020 20:21 | Zprávy

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl epidemiolog, vakcinolog a člen pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karantény Roman Chlíbek. Odpovídal na dotazy, jaké dopady má postupné rozvolňování opatření proti šíření koronaviru i jak funguje projekt chytré karantény. A zvýší zkušenost s epidemií koronaviru zájem o očkování proti chřipce?

Není důvod k obavám, ujišťoval z rádia epidemiolog z ministerského týmu. Nabádal k selskému rozumu
Foto: ČPZP
Popisek: První pomoc - ilustrační foto

Úvodem se Chlíbek vyjádřil k rozvolňování opatření. „Velký důvod k obavám není. Myslím si, že je dobře, že jsme rozvolňovací opatření nastavili tak, jak jsme je nastavili. Ukazuje se, že jde o kombinaci postupného rozvolňování a zodpovědného přístupu lidí. Z mého pohledu tam není nic alarmujícího,“ uvedl Chlíbek. S výkyvy podle něj musíme počítat. „Nemůžeme počítat se setrvalým poklesem, čas od času tam vyskočí vyšší počet pozitivních. Dlouhodobý trend vnímám jako klesající,“ dodal, s tím, že záleží samozřejmě také na počtu otestovaných.

Reprodukční číslo je podle Chlíbka aktuálně 0,7. „Víme, že je tady celá řada skupin, které mají různé matematické modely a nepočítají se všemi biologickými proměnnými,“ poznamenal Chlíbek k tomu, že někde jsou uváděny i jiné hodnoty. 

Původní prognózy při rozvolňování byly přitom černější. „Jsme radši, že jsme připravovali lidi na horší variantu a apelovali na lidi, aby byli opatrní – a jsme rádi, že se tedy nenaplnily ty nejčernější scénáře. Je lepší říct, že může dojít k nárůstu počtu poté, co děti půjdou do škol, a pak bedlivě sledovat vývoj, a pokud k tomu nedojde, jsme příjemně překvapeni,“ sdělil Chlíbek. Dle jeho slov závisí i na počasí. „Je to ale zcela nový neznámý virus. A viry si dělají, co chtějí a dokážou se přizpůsobovat nejrůznějším podmínkám. Ale spíš jsem nakloněn tomu, že toto teplé počasí nám nahrává,“ dodal.

Apeloval také na selský rozum, kdy by si lidé měli uvědomovat, že riziko hrozí tam, kde je větší množství lidí. „Doufám, že si to lidé uvědomí v restauracích, kdy se budou snažit dodržovat distanc mezi jednotlivými hosty, mezi jednotlivými rodinami,“ míní. Co se týče škol, tam se právě obává, že by nebylo možné dodržovat sociální distanc. „Nejsem pro to, aby se do škol vrátily všechny děti naráz, i když jsou nejméně rizikovou skupinou,“ poznamenal. 

Chlíbek se následně vyjádřil i k setkávání s rodiči a s prarodiči, kdy nyní vnímá sociální odloučení jako více stresující než samotné onemocnění. „Benefity sociálního kontaktu s úzkou rodinou převyšují rizika nákazy,“ dodal.

Projekt chytré karantény pak podle Chlíbka vychází z kombinace moderních informačních technologií. „Je to ale postavené na základní práci epidemiologů v terénu, kteří pátrají po kontaktech. Projekt funguje a může fungovat. Je otázkou, kdyby došlo k prudkému nárůstu, do jaké míry by to připomínání bylo účinné. Hygienické stanice musí mít připravený záložní systém,“ míní Chlíbek. Povinný systém eRoušky by nenařizoval. „Spíš je nutné lidi informovat, vysvětlit jim, co je podstatou,“ dodal.

Závěrem pak Chlíbek hovořil o tom, že vnímá signály, kdy by zkušenost s epidemií koronaviru mohla na podzim zvýšit zájem o očkování proti chřipce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

21:08 „Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

Vysoké ceny vajec a másla v Česku stále příliš neklesají a po začátku nového roku lze bez slevových …