Očkování proti nemoci covid-19 v Česku stále vázne. Před těžkým průběhem onemocnění covid-19 je vakcinací chráněno asi 60 procent populace. Ve srovnání kupříkladu s Portugalskem, kde se nechalo naočkovat přes 85 procent lidí, Česko zaostává.
Ministr zdravotnictví ČR upozorňuje, že očkování je fakticky jedinou cestou, jak se vrátit k normálnímu životu, ve kterém už nebudou nemocnice plné covid pacientů, zdravotnictví bude pracovat v běžném režimu a lidé, kteří potřebují operaci, se jí konečně dočkají. Dokonce prohlásil, že jde o „epidemii neočkovaných“, což u odpůrců vakcinace proti covidu-19 i u celé řady lékařů vyvolalo velmi kritické reakce.
Původní zdroj ZDE
Faktem zůstává, že nemocnice v ČR se začínají každým dnem plnit. K pátečnímu ránu v nich eviduji 1304 lidí s covidem, za pouhé tři dny se tedy počet hospitalizovaných zvýšil o více než 250 lidí.
Starosta města Mödling v Dolním Rakousku Hans Stefan Hintner (ÖVP) přišel s celkem radikálním řešením, jak případné nedostatečné kapacity nemocnic řešit – neočkované na jednotce intenzivní péče navrhuje poslat pryč z JIP a upřít jim tak právo na léčbu. „Kdyby mělo dojít k třídění, tak neočkovaní musí mimo intenzivní péči! Je to tak snadné,“ prohlásil Hintner.
Jeho příspěvek vzbudil před víkendem velký rozruch na sociálních sítích. Silná kritika vůči Hintnerovi ale zaznívá i ze strany FPÖ. „Je to prostě šílené, co je v dnešní době možné. Hintner veřejně vyzývá k odmítnutí léčby nemocných lidí, k jejich umístění na ulici a ponechání vlastnímu osudu. To je nelidské,“ říká krajský předseda FPÖ Udo Landbauer.
Hintner však za svými slovy stojí: „Lidé, kteří se nenechají očkovat a ohrožují náš společenský život, jsou nelidští. Naše nemocnice pracují na maximum, a to je třeba řešit,“ míní Hintner.
V Česku budou od pondělka platit přísnější opatření a pokuty za jejich nedodržování. Do restaurací, ať už vnitřních nebo vnějších prostor, bude i nadále zakázáno vstupovat lidem, které vykazují klinické příznaky onemocnění covi-19, a těm, kteří nesplňují podmínku „otn“ (očkování, negativní test, či prodělání nemoci v posledních 180 dnech).
Dále, zkracuje se doba platnosti testů pro splnění podmínky „otn“. Antigenní test bude nově platit jen 24 hodin místo stávajících 72 hodin, a PCR test nově 72 hodin místo stávajících 7 dnů. Zároveň Ministerstvo zdravotnictví ČR rozhodlo omezit úhradu těchto preventivních testů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.