Nepodlehnout nátlaku USA. Exministr Kavan varuje před odstoupením od jaderné dohody s Íránem

02.06.2018 12:20 | Zprávy

Exministr zahraničí a šéf Česko-Slovensko-Íránské obchodní komory Jan Kavan se rozepsal v dnešní MF Dnes o tom, jak mír bude zajištěn obchodem, ne sankcemi.

Nepodlehnout nátlaku USA. Exministr Kavan varuje před odstoupením od jaderné dohody s Íránem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan

„Trumpovo vypovězení dohody s Íránem vyvolává ve světě nejistotu. I proto by se měla Evropská unie spolu s Ruskem a Čínou smlouvy dál držet, nepodlehnout nátlaku USA a obchodovat s nejaderným Íránem,“ poznamenal úvodem svého komentáře Kavan. 

A jak dodal, Trump vypovězení jaderné dohody sliboval již ve své předvolební kampani a nakonec vyhodil všechny, kteří mu radili, aby to nedělal. „Do poslední chvíle se mu tento krok snažili rozmluvit francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová a dokonce i britská premiérka Theresa Mayová,“ dodává Kavan.

Svým rozhodnutím si Trump podle Kavana postavil proti sobě nejbližší spojence a v nestabilní části planety prudce zvýšil napětí. „Dokonce již nelze vyloučit ani nebezpečný ozbrojený konflikt,“ míní Kavan.

A jak dodává, nejen Rusko, Čína a Írán, ale i evropští signatáři dohody jsou zatím pevně rozhodnuti podmínky dohody dodržovat, a to navzdory Donaldu Trumpovi. „Prezidenti Putin a Macron se shodli, že Trump jednostranně od dohody odstoupil především kvůli potřebě vyjít vstříc svým voličům, jejichž hlasy potřebuje v nadcházejících volbách do Kongresu. Macron tento krok nazval ‚šíleností ve středně i dlouhodobém horizontu‘,“ konstatuje Kavan. 

Závěrem pak dodal, že ze zahraničněpolitického hlediska Trumpovo rozhodnutí roztrhat dohodu, díky níž se Teherán výměnou za zrušení sankcí zavázal zastavit svůj jaderný program nejméně do roku 2030, skutečně nedává smysl. „Pokud by prezident chtěl zabránit Íránu, aby nezískal jaderné zbraně, šlo to zajistit dodržováním dohody, kterou uzavřel jeho předchůdce. Pokud by mu šlo spíše o omezení íránských aktivit na Blízkém východě včetně Sýrie, tak toho se vypovězená smlouva vůbec netýká, a prostor by měl dostat jiný diplomatický tlak,“ zmínil Kavan. 

„V těchto dnech se nabízí srovnání s Kimovou KLDR. Trump se nyní snaží vyjednat dohodu, která paradoxně připomíná smlouvu s Íránem. Severokorejské diktatury, která je nesrovnatelně autokratičtější a uzavřenější než íránský režim, se však dohoda nijak nedotkne. Teherán přitom přistoupil na mezinárodní inspekce a nevlastní jaderné zbraně. Je nabíledni, jaké poučení si z toho vezmou íránští radikálové, kterým Trump potvrdil, že dohodám s USA nelze důvěřovat. Řeknou si, že je třeba odmítnout kompromisy a usilovat o vlastní jaderné zbraně,“ sdělil Kavan se slovy, že věří, že k tomuto scénáři nedojde. 

„Členské státy EU, včetně České republiky, by neměly podlehnout nátlaku, a naopak i nadále obchodovat s nejaderným Íránem v zájmu stability a prosperity. Jsem přesvědčen, že míru prospěje více obchod než válka, ať už ekonomická, nebo ta s raketami a bombardéry,“ zakončil. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…