„Zdravím, tak už vás dali i na Mirotvorec,“ napsal autorovi tohoto článku kolega z Českého rozhlasu. Reportér Parlamentních listů (PL) nebyl letos v květnu vpuštěn na Ukrajinu a musel noc strávit v prostoru kyjevského letiště Borispol. Bez vysvětlení. Sám pak popsal možné důvody Ukrajiny k zákazu vstupu datovanému od roku 2015 až 2020 v článku: "Zabráněno vjezdu na Ukrajinu." Reportér PL byl "vykopnut" z Ukrajiny, když letěl na výročí masakru v Oděse. Rozhodla o tom kontrarozvědka.
Od té doby se událo mnohé...
Neúprosný Mirotvorec
Reportér PL má na Mirotvorci u jména a fotografie připsáno „Antiukrajinská propaganda“. Dále je tam napsáno, že je novinářem PL, jemuž byl v květnu zakázán vjezd na Ukrajinu, a zástupcem šéfredaktora. Tím ale nikdy nebyl, což lze lehce zjistit na PL v tiráži, kde má většina redaktorů foto a redakční mail. Ostatně jeho fotografie z PL byla použita i na Mirotvorci.
Web Mirotvorec má na svých stránkách oficiálně napsáno, že jde o Centrum výzkumu příznaků zločinů proti národní bezpečnosti Ukrajiny, světa, lidstva a mezinárodního právního pořádku.
U Stevena Seagala je napsáno, že jeho přečinem bylo: „Vědomé narušení státní hranice Ukrajiny s cílem proniknutí do Ruskem okupovaného Krymu, účast na propagandistických akcích Ruska proti Ukrajině a účast v pokusech legalizace anexe Krymu.“ Doubrava, stejně jako Jaroslav Holík z SPD, mají ve své „mirotvorné složce“ připsáno téměř to samé. A Depardieu tam má: „Zákaz vjezdu na Ukrajinu do roku 2021.“ Nicméně mnoho lidí z řad novinářů, aktivistů, podnikatelů, kteří se na Krym dostali z ruské strany, v Mirotvorci uvedeno není.
Překvapený senátor
Jaroslav Doubrava, jenž byl do Senátu Parlamentu ČR zvolen jako člen hnutí Severočeši.cz, byl informací očividně překvapen. O webu Mirotvorec nic nevěděl. „O tom fakt nevím. Sakra, pokud to je tak, jak říkáte, jde o velkou špinavost. Na jedné straně se na Ukrajině stále vedou debaty o stavu tamní demokracie, ale kritici jsou takhle napadáni. O tamní situaci svědčí fingovaná vražda novináře Babčenka. Vina Ruska hned byla brána za prokázanou. Za současného fašistického vedení Ukrajiny o její návštěvě ani neuvažuji,“ prohlásil vzápětí politik, jenž v roce 2015 navštívil Krym.
„Na Krymu jsem byl jako občan Doubrava, a ne jako senátor. Jestliže jsem na Ukrajině persona non grata, nikdo mě o tom nevyrozuměl. Nicméně to beru jako štěstí a čestný titul. Ukrajinci se k nám dostávají bez problémů a je otázka, jak dlouho bude trvat, než se jim vylíhne v hlavě nápad likvidovat lidi i mimo Ukrajinu,“ dodal, čímž reagoval na „smrtonosnou pověst“ Mirotvorce a na fakt, že loni Evropský parlament odsouhlasil zrušení víz pro Ukrajince cestující do schengenského prostoru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský