V úvodu si Hampl stýská nad mocí, kterou má americký prezident Donald Trump nad trhem. Trh prý ovlivní každý tweet hlavy státu. Podle něj se tak ukazuje, že Amerika stále hraje ekonomicky prim a že například Vladimir Putin by se mohl utweetovat, nicméně „pokud by zrovna nehovořil o možném jaderném napadení jiné země, nikdo by nezívl“. Rusko je prý globálně ekonomicky nezajímavé.
Ovšem to, co je hlavním bodem článku, je Hamplovo srovnání Česka a USA v otázce měnové politiky. Hampl říká, že i když Donald Trump tweetuje ledacos, některé jeho instinkty jsou stejné jako u ostatních politiků, tedy že na americký FED tlačí, aby byly úrokové sazby nízké a kurz dolaru slabší.
Hampl tento tlak přirovnal k oslabení kurzu české koruny před šesti lety. Tvrdí, že oslabení zafungovalo a ekonomika byla do půl roku z krize pryč. „Ta jízda trvá od té doby dodnes,“ míní Hampl. „Zabednění čeští politici (Zeman, Hamáček, Štěch) byli proti a přesvědčovali společnost, že ji zase ‚někdo o něco okradl‘. To je ale jejich rétorika léta, nic jiného se nenaučili, sami nic pozitivního nikdy nepřinesli a žádný impuls ekonomice nedali,“ tepe Hampl politiky. Osopil se i na Václava Klause staršího, že byl proti oslabení kurzu, i když sám horuje pro to, aby Česko nepřijímalo euro a mohlo si měnovou politiku utvářet samo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas