Nesedí sloupečky, ministr bez kritiky. Německá televize je pod palbou za manipulaci

10.02.2025 14:50 | Monitoring

Německo čekají za necelé dva týdny předčasné parlamentní volby, ve kterých podle průzkumů směřuje k drtivé porážce současný kancléř Olaf Scholz z levicové SPD. Německá veřejnoprávní média, jako ZDF nebo ARD, ale nadále straní vládní levici a lidé upozorňují, že za poslední týdny tato média několikrát účelově upravila realitu ve prospěch SPD a Zelených.

Nesedí sloupečky, ministr bez kritiky. Německá televize je pod palbou za manipulaci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Předseda německé CDU, Friedrich Merz

Německo po víkendu řeší skandál kolem politického diskusního pořadu „Schlagabtausch“ ve veřejnoprávní televizi ZDF. V publiku totiž zasedli primárně mladší diváci, kteří hlasitě podporovali politiky vládnoucích SPD a Zelených. Takto jednostranně sestavené publikum je podle politiků z ostatních stran u veřejnoprávního média nepřijatelné.

Předseda Svobodné demokratické strany (FDP) Christian Lindner během programu nazval publikum „zelenou mládeží“. Poslanec křesťanských demokratů CDU/CSU Jan-Marco Luczak na síti X napsal, že jednostrannost pozvaného publika je výsměchem ústavou požadované neutralitě veřejnoprávního vysílání, jak informuje rádio Deutschlandfunk.

ZDF se brání, že nábor diváků pro pořad „Schlagabtausch“ neprováděla sama. „Službu měl na starost poskytovatel služeb v rámci sítě ZDF, který se tohoto úkolu u různých pořadů ujímá,“ reagovala televize.

Jak upozorňuje deník Bild, ze strany veřejnoprávních médií nejde o ojedinělý incident a takových „náhod“ bylo za poslední předvolební týdny celá řada.

Anketa

Máte rádi Ondřeje Vetchého?

hlasovalo: 5295 lidí
Pro Jonase Müllera, člena CSU, je to jasné: „Je v tom systém,“ tvrdí Müller. Ten je zároveň provozovatelem „ÖRR Blogu“, v němž podrobně zkoumá zpravodajství veřejnoprávních vysílatelů, a který má jen na síti X přes 130 000 sledujících.

„Během závěrečného spurtu volební kampaně se tento trend opět zvýšil,“ má jasno Müller, že veřejnoprávní televize se stále více snaží „usměrňovat politické názory diváků požadovaným směrem“.

Na řadě příkladů z poslední doby lze ilustrovat, jak veřejnoprávní ZDF nebo ARD otevřeně straní levicové SPD a Zeleným a kriticky vystupují jak proti CDU/CSU, tak zejména pravicové AfD.

Například reportáž ZDF o stranické konferenci CDU vyvolává dojem, že posluchače projevy lídra a kandidáta na kancléře Friedricha Merze vůbec nezajímaly. Záběry přímo z místa přitom ukazují nadšené a odhodlané reakce v tábora CDU.

ZDF později po nátlaku uznala, že záběry mohly být zkreslující. „Klip na X zkresluje, jak pořad (...) zobrazil stranickou konferenci CDU,“ uvedla ZDF.

Další „nepřesnost“ se objevila začátkem února na veřejnoprávní televizi ARD, kde se objevil nepřesný graf průzkumu veřejného mínění, který měl ukazovat „náladu obyvatelstva“ s ohledem na současnou azylovou politiku. Podle grafu se 57 procent respondentů domnívá, že je správné, aby byl lidem bez platných vstupních dokladů odepřen vstup do Německa, zatímco 33 procent se domnívá, že je to špatně.

V grafice ARD ale přitom měly oba sloupečky téměř stejnou hodnotu, přičemž vizuální vjem navozoval dojem vyrovnanosti názorů na tuto klíčovou otázku voleb. ARD se následně omluvila, že nepřesnost „bohužel unikla pozornosti“ odpovědných osob.

Podobný případ se stal v ARD v září roku 2024, kdy v rámci průzkumu veřejného mínění opět vizuálně neodpovídaly sloupečky jednotlivých stran, přičemž neúměrně vyšší byly sloupečky Zelených a SPD. Konkrétně se z grafu zdá, že sloupce SPD (15 %) a Zelených (11 %) se jeví vyšší než sloupec AfD (17 %).

V listopadu proběhla v ARD politická talk show, které se účastnil kandidát na kancléře za Stranu zelených Robert Habeck. Na něj nepřišly od moderátorky veřejnoprávní televize žádné kritické otázky. O týden později čelil ve stejném pořadu lídr FDP Christian Lindner nemilosrdné palbě otázek.

Své politické názory veřejně vystavují i zaměstnanci ARD nebo ZDF. Například novinář ARD Georg Restle se jeví jako klasický levicový aktivista, když naposledy napsal na X: „Až to přijde, až dojde ke konečnému zpřísnění uprchlické politiky. Až se uzavřou hranice. Až se dovnitř skoro nikdo nedostane a všichni budou deportováni. Myslíte si, že to bude konec strašení? Opravdu tomu s CDU/CSU věříte? To jste pochopili tak málo?“ napsal novinář ARD.

A stejně tak známá tvář ZDF Max Uthoff již dlouho otevřeně agituje za Levicovou stranu. ZDF v tom nevidí žádný problém, protože, jak vysvětlila na dotaz časopisu BILD, v období šesti týdnů před volbami již nesmí Uthoff v televizi vystupovat.

Pobočka ARD ve spolkové zemi Hesensko zase loni v lednu v rámci reportáže z demonstrace proti pravicovému extremismu vyzpovídala jednu z aktivistek Hadiju Harunu-Oelkerovou. Ta přitom pro tu samou televizi pracuje jako externí novinářka.

„Rozhovor s Hadijou Harunou-Oelkerovou jsme vedli jako s účastnicí demonstrace proti pravicovému extremismu ve Frankfurtu. Přitom jsme se dopustili chyby. V článku jsme měli jasně uvést, že pracuje také jako externí spolupracovnice,“ sypala si poté televize popel na hlavu.

Tolik nepřesností ve veřejnoprávním prostoru je podle Jonase Müllera buď naschvál, nebo by měl za to někdo nést odpovědnost. „Každý, kdo je dotován z koncesionářských poplatků, by měl splňovat novinářské standardy. Veřejnoprávní vysílací organizace stále častěji svým standardům nedostojí, a tím ztrácejí nejen svou legitimitu, ale i důvěru veřejnosti,“ dodal Müller.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Miroslava Němcová byl položen dotaz

falešný tweet

Dobrý den, přemýšlela jste, proč právě vy jste byla zneužita k šíření falešného tweetu? Myslíte, že vás v Rusku nějak znají, že jste pro ně hrozbou? Spíš bych vám dal za pravdu, že popud vzešel z Česka, ale od koho? Myslíte, že je za tím třeba i někdo z politiků, a že jde o předvolební boj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 11 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Až po válce přijdou Ukrajinci za svými ženami. „To jsme zatím nezažili.“

4:39 Až po válce přijdou Ukrajinci za svými ženami. „To jsme zatím nezažili.“

Je návrat ukrajinských vojáků z fronty a jejich následné spojení s rodinami v Evropě hrozbou, na kte…