Nesnažme se Bitcoin ovládnout, napovídá soukromník Bohuslav Coufal

17.06.2021 22:12 | Komentář

Vítejte ve světě budoucnosti, uvádí svůj komentář k tématu kryptoměn člen širšího předsednictva Strany soukromníků ČR Bohuslav Coufal, přičemž se zaměřuje předně na Bitcoin. Jak se na tuto známou kryptoměnu dívá většinová populace a jak stát a státní instituce?

Nesnažme se Bitcoin ovládnout, napovídá soukromník Bohuslav Coufal
Foto: archiv B. Coufal
Popisek: Bohuslav Coufal, člen širšího vedení Strany soukromníků ČR.

Kryptoměny jsou celosvětovým fenoménem posledních několika let a vypadá to, že nás jen tak neopustí. Nadále se budu v textu věnovat především kryptoměně Bitcoin, který byl první a je stále nejvýznamější kryptoměnou. Musíme si též uvědomit, že Bitcoin není pouze mince, ale jedná se o velmi komplexní implementaci rozhodovacích, řídících, auditních a dalších funkcí, které mají široké uplatnění na pozadí našich každodenních činností. Bitcoin jako měna je pouze jedna (samozřejmě nejviditelnější) aplikace těchto funkcí.

Přestože mezi lidmi je Bitcoin poměrně známý a většina populace zaujímá pragmatický postoj “je to tady”, tak na straně státu a státních institucí zatím není jednotný názor, jak se ke kryptoměnám stavět. Je možné se setkat s názory na hraně inkvizice (je dáblův nástroj a musíme ho zakázat). Najdou se však i názory kryptoměny nezdravě adorující, což určitě také není dobré.

Především je nutné zdůraznit, že první kryptoměna Bitcoin vznikl jako přímá reakce na nezodpovědou monetární politiku vlád a politiky řízených centrálních bank. Setrvalé znehodnocování našich úspor prostřednictvím inflace se stalo jedním z hlavních impulsů (a toto znehodnocování je několikrát zmíněno v základních dokumentech tzv. White papers) vývoje Bitcoinu. Bitcoin je navržen jako systém naprosto nezávislý na jakékoliv centrální autoritě a proto je velmi odolný proti jakýmkoliv politicky vynuceným tlakům. Z tohoto důvodu je možné Bitcoin chápat jako naprostý protiklad státu.

Může tedy být Bitcoin pro stát užitečný?

Pokud si stát nepředstavujeme jako jednolitý celek řízený jedinou centrální autoritou, můžeme v principech zakódovaných do algoritmů řízení a rozhodování v Bitcoinové síti najít demokratické principy postavené na vyšší úroveň než nám současný politický systém nabízí.

Pokud se vrátíme zpátky k monetárnímu základu Bitcoinu, tak zde by si politici, státy a hlavně centrální banky měli brát příklad a měli by akceptovat stále masovější názor obyvatel všech kontinentů, že inflace je pro prostého občana zlo. Pokud chtějí zachránit klasický finanční systém (v kryptokomunitě nazývaný FIAT), budou muset upustit od řízeného rozkrádání úspor občanů prostřednictvím inflace a vrátit oficiálním státním měnám jejich vážnost a stabilitu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…