Částí české politiky a médií se šíří myšlenkový „výboj", že si náš prezident sice zaslouží občasnou kritiku, ale pokud jde o jeho schopnosti předvídat jisté krizové situace, jako je například krize eura, ukázal jasnozřivost. V komentáři pro deník Právo nazývá politolog Jiří Pehe tuto názorovou ofenzívu do sloganu „Klaustoříkal".
Sledujeme téma Euro
Připomíná rozšířenou existenci lidského druhu „jájsemvámtoříkal". Když se něco vážného děje, snaží se zodpovědní a rozumní lidé dát hlavy dohromady a situaci řešit. „Jájsemvámtoříkalové" a „jájsemmělpravdové", tedy většinou lidé s poněkud přerostlým narcistním egem, stojí opodál a do omrzení říkají, že měli pravdu.
Vrcholoví politici by neměli jen říkat, ale i konat
Podle politologa český prezident k tomuto druhu nepochybně patří. „Zajímavější je, že se nyní vynořují komentátoři, kteří Klausovo ´jájsemvámtoříkal´ transformují do obdivných úvah na téma ´Klaustoříkal´, jako kdyby se jednalo o bůhvíjakou zásluhu. Potíž je v tom, že vrcholovým politikům, kteří mají vliv a mohou tedy něco udělat, by nemělo stačit jednání ve stylu ´po bitvě je každý generál´," upozorňuje Pehe.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih