„Kandidáti na funkci prezidenta mají tendenci vyjadřovat se k problémům, které se kompetencí hlavy státu netýkají a týkat nemohou,“ všímá si Weigl, že rozlišovat mezi rozhodováním vlády a omezenými pravomocemi prezidenta bývá nad síly nejen novinářů, ale i mnohých kandidátů.
„Některé jejich odpovědi na otázky potenciálního působení ve funkci hlavy státu na Pražském hradě ukazují, že v drtivé většině nevědí, o čem hovoří, a málo tuší, do jaké funkce se to vlastně ženou,“ dodává, že v poměrně praktických záležitostech, které se týkají výkonu prezidentské funkce, velká část ze současných uchazečů tápe.
Je podle jeho slov smutné, že přímá volba hlavy státu získává podobu jakési reality show. „V ní nakonec bude rozhodovat povrchní vnější dojem a marketingová obratnost spíše než skutečná kompetentnost, lidský příběh a zásluhy o vlast,“ obává se ředitel IVK.
Zmínil hned několik témat a výroků kandidátů, jež jeho slova dokazují. „Jejich společným jmenovatelem je věcná neznalost a populismus plynoucí z toho, že ve své drtivé většině dnešní kandidáti postrádají nezpochybnitelnou životní legitimitu, která by je předurčila k funkci prezidenta,“ konstatuje.
Typickým příkladem takového populismu jsou některými uchazeči o Hrad zveřejněné představy, že by hlava státu nadále neměla sídlit na Pražském hradě. „U některých z kandidátů se v tom projevuje i snaha vymezit se proti současnému prezidentu Zemanovi, v jehož případě se nenávist některých kruhů vůči jeho osobě přenáší i na naši nejvýznamnější kulturní památku,“ pokračuje Weigl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab