Newsroom ČT24, dezinformační pořad dezinformačního média. Petr Žantovský děkuje. A píše o neuvěřitelné drzosti ukrajinské ambasády

15.09.2018 8:06 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Různým podobám cenzury se v pravidelném mediálním přehledu věnuje Petr Žantovský. Začíná snahou ukrajinského velvyslance v Praze zasahovat do toho, co smí odvysílat Česká televize. Pokračuje dodatečným přidáváním černošských studentů na fotku školy, aby splňovala požadavky multikulturalismu. Pořádně s ním zacloumal také článek, v němž se tvrdí, že záplava svobodného projevu může utopit demokracii. Zmiňuje také takřka neuvěřitelnou cenzuru ze strany Facebooku a vše uzavírá zkušeností s Newsroomem ČT24, který považuje za dezinformační pořad dezinformačního média.

Newsroom ČT24, dezinformační pořad dezinformačního média. Petr Žantovský děkuje. A píše o neuvěřitelné drzosti ukrajinské ambasády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Pravidelný přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne se nese tentokrát ve znamení různých podob cenzury. Jednu z nich by rád uplatnil ukrajinský ambasador v Česku. „Jde o kauzu polského filmu Volyň, který odvysílala ČT Art v minulých dnech. Pro ty, kdo ho neviděli, tak film se zabývá historickou událostí, kdy se Ukrajinci v oblasti Volyně dopustili během druhé světové války genocidy na Polácích. Možná si leckdo uvědomí, že Ukrajinci měli i svůj vlastní pluk SS, který se podílel také na potírání Slovenského národního povstání. A jestliže dnes na Slovensku nemají Ukrajince moc rádi, tak je to proto, že téměř každá druhá rodina na Slovensku má nějakého padlého z tohoto povstání a většinou tyto věci šly ani ne tak za německými jako za ukrajinskými jednotkami. To jen na dokreslení, proč vztahy mezi těmito národy nefungují,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Proč nefungují mezi Poláky a Ukrajinci, je také jednoznačné. „Film Volyň o tom vypráví velice naturalisticky, někdy až drsně, ale zřetelně pravdivě. To vytočilo ukrajinskou stranu do té míry, že – a to je naprosto bezprecedentní zásah do jakékoli svobody na území hostitelského státu – ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis kvůli odvysílání filmu apeloval na vedení České televize a předpokládám, že bude také vyvíjet nějaké diplomatické aktivity jiného typu. Ale žádný velvyslanec žádného státu nemá sebemenší právo mluvit do toho, co se objeví v médiích jeho hostitelského státu. Od toho je diplomatem, a nikoli bojovníkem za nějaké svaté pravdy. Může předat tu informaci svým chlebodárcům na ministerstvu zahraničí v Kyjevě, a ti mohou zvážit, co s tím eventuálně podniknout. Ale tohle je pokus o naprosto jednoznačnou cenzuru,“ tvrdí mediální analytik.

Když je třeba, interpretuje se genocida jako nešťastná událost

Diplomat se zlobí, že film je protiukrajinský a že se prý dá vykládat i prorusky. „Dokonce tvrdí, že ty bandy ukrajinských bojovníků vypadají ve filmu ‚jako mnohem větší zlo než nacisté nebo Sověti a chybějí i širší historické souvislosti a vysvětlení, co vedlo k tomu, čemu na Ukrajině říkají volyňská tragédie a v Polsku genocida‘. To mi připomíná z učebnic alibistické interpretace různých historických událostí naší relativně ještě nedávné minulosti a zřejmě také blízké budoucnosti. Prostě něco je genocida, ale nazve se to nešťastná událost. Když napochoduje ukrajinský nacista s vlajkou Banderova pluku do kyjevských ulic, tak je aplaudován, maximálně možná někým označen za radikála. Ale nikdo si netroufne – v našich médiích už zejména ne, ani pan Karas, známý ‚pravdomluvný‘ zpravodaj České televize z Polska, z Ruska a z Ukrajiny – říci, že Bandera byl dějinami jednoznačně odsouzen jako fašista a člověk, který se podílel na zlu a kterého není hodno následovat,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…