Podle ekonoma Jana Švejnara nejsou ruské sankce k Turecku nijak neočekávané, protože Rusko muselo nějakým způsobem odpovědět . „Ty sankce jsou středně velkou odpovědí, která se dala očekávat,“ okomentoval někdejší neúspěšný prezidentský kandidát omezení ruského dovozu do Turecka, nezaměstnávání Turků v Rusku a omezení nabídek tureckým firmám k obchodům. „Je to spíše obchodní válka, která ale bude mít i negativní dopady na ruskou ekonomiku,“ poznamenal Švejnar.
To podle Pavla Kysilky evropské sankce za údajnou ruskou agresivní politiku vůči Ukrajině ruskou společnost semkly kolem prezidenta Putina a měly tak spíše opačný účinek. „Daleko víc ho poškodila nízká cena ropy,“ upozornil Kysilka a dále uvedl, že si myslí, že rozpor mezi Ruskem a Tureckem nebude mít dlouhého trvání, protože se obě ekonomiky potřebují. „Je to spíše ‚pí-árové‘ hledisko,“ řekl později.
S tím souhlasí i Švejnar, podle kterého to také bude krátkodobý efekt, a že pro Rusko jsou evropské sankce mnohem horší než nynější turecký konflikt, i když ten je momentálně žhavý. „Když poklesne cena ropy o deset dolarů, tak se sníží ruský HDP o jedno procento,“ navázal pak Švejnar na Kysilkovo upozornění na nízkou cenu ropy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd