Šincl se hájí tím, že v době, kdy probíhalo hlasování o návrhu jeho stranického kolegy Milana Urbana, si jako zpravodaj sněmovního tisku 208 připravoval podklady. „Jako zpravodaj mám za úkol předložil srozumitelnou proceduru hlasování a tak jsem se snažil na toto komplikované hlasování o 23 různých pozměňovacích návrzích, které se často vzájemně vylučují, soustředit, abych zde neudělal chybu,“ tvrdí poslanec s tím, že v dané situaci paradoxně udělal chybu při hlasování týkajícího se „zelené nafty" a pozměňovacího návrhu Milana Urbana.
Jakmile zjistil, že na hlasovací listině je něco jiného, než jak chtěl hlasovat, tak chtěl podat námitku proti hlasování tak, jak mu to umožňuje zákon o jednacím řádu v § 76 odst. 5 a stanovisko Ústavního soudu č. 476/2002 Sb. V něm se mimo jiné píše, že každý poslanec má právo podat námitku proti výsledku hlasování v případě, že na hlasovací listině je jiný výsledek, než jaký byl jeho úmysl.
Mezi hlasováním a rozhodnutím o přestávce proběhlo několik desítek sekund
„Nicméně než jsem stihl podat námitku proti výsledku hlasování, požádal předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák, který má přednostní právo a musí mu být uděleno slovo, jakmile o to požádá, o přestávku. Předsedající PS mu ihned vyhověl a já jsem mohl podat svou námitku proti výsledku hlasování logicky až po přestávce,“ vysvětlil poslanec Šincl s tím, že mezi hlasováním o Urbanově pozměňovacím návrhu a rozhodnutím o přestávce proběhlo jen několik desítek sekund.
- Celé znění otázky i odpovědi najdete ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam