FAZ citoval kriminologa Christiana Pfeiffera, který v TV pořadu Phoenix-Runde potvrdil: „Televizní redaktoři v rozhovoru před vysíláním dávali pokyn, aby (hosté) v souvislosti s událostmi v Kolíně nemluvili o uprchlících. Jinak bude rozhovor přerušen.“
- Celý text je ZDE
Zmíněný německý list k tomu poznamenal: „Platí způsob myšlení, že ,uprchlíci‘ jsou zmiňováni pouze v případě, že se hodí jako idealistická postava v boji proti pravicovým extremistům. To je ale politická perspektiva, nikoli novinářská.“
Podle Ulrike Grundrandové z berlínské Svobodné univerzity policie, média i politici „... pomalostí, nesprávným odhadem závažnosti události, zpackanými mediálními výstupy a přehnanou politickou korektností umožnili, aby se debaty zmocnili kritici politiky otevřených dveří i extremisté“.
Novináři by si měli být vědomi toho, co se stane na základě toho, co napíší
V této souvislosti není bez zajímavosti, jaký návod dává novinářům na informování o záležitostech spojených s imigranty komentátorka britského deníku Guardian Gaby Hincliffová. Jak upozornil server Britské listy, v pořadu BBC World at One v pátek v poledne k tomu mimo jiné řekla: „Novináři by měli o těchto věcech v médiích informovat odpovědně, respektovat fakta a nepředvídat události, být si plně vědomi toho, co se stane, na základě toho, co napíší. A být si vědomi toho, že existuje množství lidí, kteří vítají jakoukoliv výmluvu, aby mohli říct: Panebože, tohle je strašné, proto sem ty uprchlíky nesmíme vpustit.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk