„Často se dopouštíme nebezpečného generalizování. Říkáme, že jsme lepší než oni. Lhostejno, o koho se jedná. Západ je lepší než Východ, Evropa je zase lepší než Afrika atd. Když se podíváte do historie, tak třeba Čína byla většinu své dávné historie nejrozvinutější a nejcivilizovanější země na světě. Naše myšlení je v mnoha směrech destruktivní a děsivé. Je to ale bohužel přirozený způsob, jakým lidé uvažují. My jsme Západ a Evropa, ale už ne Afrika. Jasně, jsme prostě nejlepší,“ říká Chomsky a konstatuje, že lidé působící v rámci určité skupiny si o sobě myslí, že jsou lepší než ostatní. „Tak například já jsem Žid. Když se podíváte na židovské tradice, tak tam rabíni neustále ostatním říkají, že židovská rasa je něco speciálního a nadřazeného jiným rasám.“
Podobný způsob myšlení je a v historii vždy byl vlastní nejenom v Evropě, ale i ve zmíněné Číně a ostatních mocných říších. „Vždy se do tohoto myšlení promítá imperiální historie, která byla dovršena tím, že Evropa získala kontrolu nad téměř celým světem. Vůbec celá západní civilizace je v podstatě založená na tom, že sever je lepší než jih. Například v dávných dobách se dokonce věřilo, že na jih od rovníku nemohou žít žádní lidé. Tehdejší učenci tvrdili, že by chodili vzhůru nohama. A nemusíme chodit až do tak hluboké historie. Dokonce i Henry Kissinger říká, že z jihu nikdy nepřišlo nic nic významného. V podstatě jen zmodernizoval starou teorii o rasové nadřazenosti,“ vyjadřuje se Chomsky kriticky k doyenovi americké diplomacie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro