Za hnutím ANO by druhou příčku obsadili Piráti, a to se ziskem 14,4 procenta. I to je méně než v září, rozdíl je však jen 0,2 procenta. Třetí příčku by pak obsadila ODS – rovněž s poklesem 0,3 procentního bodu oproti září, ale se 12,1 procenta.
Jak konstatuje agentura SANEP, z výsledků je zřejmé, že i přes úspěch Pirátů i ODS v nedávných senátních a krajských volbách se tento nárůst nepromítá do volebních preferencí na celostátní úrovni. K úspěchu těchto stran v senátních a krajských volbách přispěly zejména dva faktory, a to mnohem nižší volební účast oproti volbám do Sněmovny a také nestandardní skladba voličů, kteří se říjnových voleb zúčastnili. Krajské a senátní volby výrazně ovlivnila současná koronavirová situace, kdy k volbám nepřišla velká část starších voličů, a naopak se voleb zúčastnili noví a generačně mladší voliči, kteří jinak k volbám nechodí a kteří chtěli především vyjádřit protest proti současné vládě.
Pozici čtvrté nejsilnější strany by i v říjnu obhájila ČSSD pod vedením současného předsedy a ministra vnitra Jana Hamáčka. ČSSD by v říjnu volilo 8,4 procenta voličů, což je o 1,7 % méně oproti zářijovému šetření.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef