Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

06.01.2025 17:29 | Komentář

Lukáš Kaucký, bývalý náměstek ministra zahraničí, bývalý velvyslanec a člen SOCDEM, komentuje pro ParlamentníListy.cz obchodní dohodu Evropské unie s jihoamerickou organizací Mercosur.

Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat
Foto: Repro Youtoube
Popisek: Zemědělec Jiří Černý popisuje cenu moderních zemědělských strojů

Anketa

Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?

5%
93%
hlasovalo: 17386 lidí

V Bruselu jásají nad novou dohodou. Nadšení byrokratů ale nesdílejí evropští farmáři. Pro mnohé může být ranou do týla. Dohoda o volném obchodu EU se zeměmi Mercosur (Argentina, Bolívie, Brazílie, Paraguay a Uruguay) vypadá na první pohled velmi lákavě. Nový trh pro evropskou chemii a zejména strojírenství. Nebyl by to ale výplod Bruselu, kdyby neměl odvrácenou stranu. Ta jen posiluje dojem, že Komise nedokáže hájit zájmy evropských občanů.

Dohoda má jistě ambiciózní cíl: bezcelní prostor pro 700 milionů spotřebitelů. Z makroekonomického pohledu tento krok dává smysl, z geopolitického pohledu dává logiku upevnit obchodní pozice Evropy v rychle se rozvíjejícím regionu Latinské Ameriky. Obzvlášť v době narůstajícího protekcionismu a obchodní války mezi Západem a Čínou.

Hlavní příslib spočívá v odstranění cel, která dnes brání obchodu s průmyslovými výrobky, především automobily. 35% clo na evropské vozy působí jako silná bariéra chránící domácí výrobce v Brazílii. Odstranění překážky by znamenalo konkurenceschopnost evropských výrobců, jako je Volkswagen či další, především němečtí výrobci. V Jižní Americe by kupující profitovali z levnějších evropských aut.

Ale za jakou cenu? Dohoda umožní masivní dovoz levných jihoamerických zemědělských komodit do EU včetně geneticky modifikovaných organismů a hormonálně ošetřeného masa či antibiotik v potravinách. Země Mercosur disponují obrovskými plochami zemědělské půdy, nižšími náklady na práci, daleko méně přísnými ekologickými a výrobními standardy, nestarají se o welfare zvířat, růstové hormony či množství povolené chemie, což jim umožní vyvážet hovězí maso, sóju a kukuřici za ceny, kterým evropští farmáři nemohou konkurovat. Dohoda tak představuje zásadní riziko pro české i evropské zemědělce, v současnosti tvrdě tlačené národními i evropskými regulacemi. Ano, budeme mít možná levné hovězí. Ale za jakou cenu?

Evropské zemědělství navíc čelí „skrytému clu“ v podobě útlumové společné zemědělské politiky, objemových regulací (vzpomeňme bankrot českého cukrovarnictví) a ekologických nařízení, jež financují neobdělávání polí, ale zvyšují výrobní náklady. Kdybychom tyto náklady převedli na čísla, došli bychom k ekvivalentu oněch cel. Paradoxně EU omezuje vlastní zemědělskou produkci ve jménu ochrany životního prostředí, avšak zároveň otevírá dveře komoditám, které přicházejí přes oceán z míst, kde se s ekologickými standardy příliš nezatěžují. V Nizozemsku stát vykupuje a ruší mléčné a masné farmy kvůli snížení emisí metanu, ale na druhé straně klidně bude dovážet hovězí z Brazílie. Pomůže to životnímu prostředí? Ne.

Zvýšená poptávka po sóji a hovězím nutně povede k dalšímu kácení amazonského pralesa. A že dovážené komodity musejí splňovat evropské ekologické standardy? Do Hamburku přijede loď se sójou, ukážou razítko a všichni budou spokojení. Vymahatelnost pravidel a skutečná kontrola je iluzí.

Paradoxem je, že zatímco Evropská komise drtí evropský průmysl nesmyslnými ekologickými regulacemi, jejichž hlavním symbolem se stal Green Deal, tak region s přídomkem „plíce světa“ je jí úplně lhostejný. Chceme-li kvalitu, potravinovou bezpečnost a soběstačnost, vyrábějme u nás, kde máme kontrolu. Česko je soběstačné v produkci obilovin – ze 160 %, řepky ze 128 %, mléka ze 134 %, hovězího ze 120 %. Evropa má úrodnou půdu, kapacity i tradici zemědělské výroby, která je skutečně šetrná k přírodě. Umíme to a je absurdní, že se této schopnosti zbavujeme. Nebo chceme mzdové, sociální a zdravotní podmínky českých zemědělců na úrovni Argentiny?

Dohoda EU-Mercosur by mohla být pro Evropu příležitostí, ale pokud nebude postavena pouze na vzájemné výhodnosti a přísné fytosanitární kontrole, může přinést více škody než užitku – evropským farmářům i globálnímu klimatu. Stejně jako volný bezcelní dovoz zemědělské produkce z Ukrajiny. V roce 2023 se z Ukrajiny do EU dovezlo 36,5 mil. tun obilovin, tj. 13,5 % roční vlastní produkce EU, a 17,2 mil. tun olejnin, tj. 52 % roční vlastní produkce EU. V roce 2023 navíc zásadně vzrostly některé další dovozy z Ukrajiny, a to cukr o 1 000 %, vejce o 100 % a drůbeží maso o 50 %.

Vše, co se týká ochrany domácího trhu, je výhradně v kompetenci Rady EU, kde Česko zastupují premiér Fiala a ministři. Současná česká vláda zatím bojuje proti Babišovi a Jandejskovi a na české spotřebitele kašle.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 24 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jestli toto se uskuteční,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusealice1 , 06.01.2025 18:49:23
tak ať je K.Konečná ve vládě.Nikdy jsem nebyla v KSČ,ale pokud nás chtějí krmit chemií a hormóny, potřebujeme vládní politiky,kteří se budou také bít za naše zemědělství a Stačilo k tomu má nakročeno.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…