Davutoglu už před schůzkou musel vyvracet spekulace o tom, že si do Německa přijel pro další peníze: „Nežádáme o peníze, ani o nich nevyjednáváme. Žádáme o solidaritu,“ citovala jeho slova agentura AFP. Už loni se přitom Evropská unie dohodla, že Turecku přispěje v příštích třech letech částkou tří miliard eur.
V Turecku jsou zřejmě více než dva miliony syrských uprchlíků
Solidaritou však Davutoglu myslel evropské přijetí části syrských uprchlíků, kteří nalezli útočiště v Turecku. Podle údajů americké diplomacie je nyní v Turecku více než 1,9 milionu syrských žadatelů o azyl, to je ale pouze počet těch, kteří se zaregistrovali. Stovky tisíc dalších v zemi pobývají bez registrace.
Merkelová včera dala najevo, že s požadavkem na solidaritu souhlasí: Evropská unie bude podle ní muset vytvořit kontingenty pro přijímání uprchlíků, kteří se zdržují v Turecku, pokud chce účinně bojovat proti převaděčům v Egejském moři.
Merkelová: Musíme dát lidem šanci dojít do Evropy
„Je třeba přeměnit nelegální imigraci v legální,“ uvedla Merkelová. „Bude to znamenat, že se budeme muset podílet na zátěži, kterou to přinese, a to finančními prostředky, ale také legálními kontingenty, které dají lidem šanci přijít do Evropy, aniž ohrozí svůj život,“ dodala.
Davutoglu k tomu řekl, že uprchlická krize postihuje EU i Turecko a není možné zodpovědnost za její řešení nechávat jen na jedné straně. Dopady masové migrace se podle něj podaří vyřešit jedině společnými silami. Turecko prý bude i nadále pokračovat v politice otevřených dveří pro syrské uprchlíky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam