Šabatová složila slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Podle něho může dát úřadu nový impulz, ač naváže na své předchůdce Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Šabatová, kterou doprovázel její manžel Petr Uhl, doufá, že její spolupráce se sněmovnou bude plodná.
Šabatová nyní odjede do Brna, kde úřad veřejného ochránce práv sídlí. Po poledni se setká se zaměstnanci.
Nová ombudsmanka nahradí Varvařovského, který se v prosinci funkce vzdal. Šabatová měla ve volbě senátní nominaci, exposlance ČSSD Křečka navrhl na ombudsmana prezident Miloš Zeman i Senát. Šabatovou poslanci zvolili až ve druhém kole tajné volby. Dostala tolik hlasů, kolik činil nejnižší nutný počet ke zvolení.
Šabatová by ráda posílila pravomoce
Šabatová po volbě uvedla, že by s politiky ráda diskutovala o rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv. Ombudsman by měl mít podle ní možnost navrhnout Ústavnímu soudu zrušení zákona a v otázkách diskriminace podávat žaloby. Současné pravomoci veřejného ochránce práv dávají podle ní dobrou možnost chránit práva lidí.
Posláním ombudsmana, jímž byl koncem roku 2000 na první šestileté období zvolen exministr spravedlnosti Motejl, je chránit občany před nečinností nebo špatným rozhodnutím orgánů státní správy. Pokud ombudsman zjistí, že konkrétní orgán pochybil, je v jeho pravomoci vyzvat jej k nápravě. Když se tak nestane, umožňuje mu zákon jako nejvyšší sankci zveřejnění případu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk