Strana podle Tišera vznikla proto, že dosud v České republice "nikdo zájmy sociálně slabých vrstev nehájil". Nyní začnou zakládající členové strany jezdit po republice a stranu budovat, uvedl.
Podle Růžičky by chtěla Strana rovných příležitostí kandidovat už v letošních podzimních volbách do krajských zastupitelstev. Soudí, že by se mohla prosadit zejména ve městech kde žije více Romů. Senátní volby zřejmě ještě vynechá, protože pro ně nemá vhodné kandidáty.
Ministerstvo vnitra registrovalo Stranu rovných příležitostí loni 19. prosince. Původně se měla jmenovat Adaj, což v romštině znamená "tady jsme". Nakonec se ale zakladatelé rozhodli pro název neutrálnější.
Bez vlastní strany se neobejdou
O nové politické straně Romové uvažují už od loňského léta. Se svým záměrem poprvé seznámili veřejnost v Letech u Písku při vzpomínce u památníku v místech, kde stál za německé okupace romský sběrný tábor. Rozhodnutí stranu založit v nich dozrálo, po nepokojích na Šluknovsku. Uvědomili si prý, že se bez vlastní politické strany neobejdou.
Romové už zastoupení v parlamentu měli. Počátkem 90. let měla Romská občanská iniciativa (ROI) sedm poslanců. "To byla ale jiná situace," poznamenal Růžička. A dodal, že ROI tehdy podpořil prezident Václav Havel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe