Protagonisté kauzy Vidkun patřili k mocenskému vrcholu v Olomouckém kraji. Na konci června na ně podalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci návrh na obžalobu. Jde o čtveřici osob – bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), exnáměstka krajské kriminálky Karla Kadlece a jeho podřízeného Radka Petrůje, a také o tamního vlivného podnikatele Ivana Kyselého.
Soud bude již brzy rozplétat jednu z nejvýbušnějších kriminálních zápletek. V dokumentu, který mají Lidovky k dispozici, vyšetřovatelé na 121 stranách popisují pokřivený systém na krajském policejním ředitelství v Olomouci. „Úkony trestního řízení byly prováděny účelově na základě objednávky osob stojících mimo trestní řízení ve prospěch či v neprospěch osob, jichž se trestní řízení týkala,“ konstatovali žalobci.
Detektivové prý zmapovali celkem devět konkrétních případů, kdy podle nich nejvýše postavení policisté kraje vyzradili informace z interních policejních spisů nepovolaným osobám. V centru případu se podle serveru ocitl podnikatel Kyselý, který je známým a obchodním partnerem exministra vnitra za ODS Ivana Langera. Kyselý prý získával citlivé informace během osobních schůzek s kriminalisty, které však monitorovala policie.
V nejtěsnějším kontaktu byl podle žalobců s Karlem Kadlecem, náměstkem krajského policejního ředitelství v Olomouci, který měl na starosti krajskou kriminálku. „Prostřednictvím Karla Kadlece a plukovníka Radka Petrůje záměrně ohrožoval a mařil dosažení základního cíle trestního řízení, kterým je řádné a nestranné odhalování a objasňování trestné činnosti,“ uvádějí dál vyšetřovatelé.
Těchto devět případů, v nichž mělo dojít k úniku informací a „ohýbání“ prováděných šetření, se týkalo zejména místních komunálních politiků. Podle Lidovek se jednalo třeba o prověřování Jaroslava Králíka (ČSSD), bývalé náměstkyně olomouckého primátora Hany Kaštilové Tesařové (ČSSD) či olomouckého náměstka za ODS Martina Majora.
Policejní odposlechy zachytily i schůzky Kadlece s hejtmanem Rozbořilem v olomoucké restauraci Potrefená husa v srpnu 2015. Hejtman si zde prý vyslechl, jak probíhá skryté prověřování okolností výstavby jezdeckého areálu Lazce, který byl vybudován s pomocí evropské dotace.
Původní zdroj ZDE
Při policejních výsleších Kyselý uvedl, že se od vysoce postaveného policisty nesnažil vylákat informace. Poskytování informací šlo podle Kadlece v obráceném gardu – od podnikatele k důstojníkovi. „Podle názoru obviněného ze zadokumentovaných rozhovorů je naprosto zřejmá motivace Kyselého ke spolupráci s policií. Z jeho přístupu je jasné, že je to právě Kyselý, který mu předával informace,“ uvádí obžaloba. Kadlec označil Vidkun za účelově vykonstruovanou kauzu.
Také exhejtman Rozbořil potvrdil schůzky s Kadlecem. Nevyloučil, že se spolu mohli bavit i o možnosti setrvání policisty v jeho funkci. Podle Rozbořila se mu cítil Kadlec zavázaný a občas se ho zeptal, jak mu to může vrátit. Kyselý čelí obžalobě z organizátorství na zvlášť závažném zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. Kadlec a Petrůj byli obžalováni ze zneužití pravomoci úřední osoby. Rozbořil měl uplácet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab