Nové okrádání na elektřině. Triky s USA. Rajchl našel nová fakta

01.07.2023 18:07 | Rozhovor

Vládní podobu pomoci s vysokými cenami energií ve skutečnosti podle advokáta a předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla lidé „zaplatili ze začátku z kapsy pravé a teď ji na zvýšených daních doplácejí z kapsy levé“. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz aktuální zastropování cen energií označil za „totální nesmysl“ a podotkl, že očekává, že vládě brzy dojdou finance a svůj strop cen energií zruší. Predikuje, že se tak stane zrovna ve chvíli, kdy elektřina s plynem podraží, a kabinet tak podle něj dělá „přesný opak toho, co by dělat měl“. Šéf strany PRO taktéž zhodnotil obrannou dohodu s USA. Pro Česko je prý buďto nevýhodná, anebo zbytečná.

Nové okrádání na elektřině. Triky s USA. Rajchl našel nová fakta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda PRO Jindřich Rajchl

Na sociálních sítích se množí případy lidí, kterým aktuálně skončily fixace cen energií a elektřinu s plynem jim dodavatelé energií zdražili až na úroveň vládního zastropování. Objevují se názory, že by bez vládního zásahu v podobě stanovení maximální ceny elektřiny plynu byly již energie aktuálně levnější a jejich ceny by některým odběratelům – v souladu s vývojem na trzích naopak klesaly pod zastropovanou úroveň. Jaký na to máte názor?

Nechci si hrát na generála po bitvě, ale já jsem to říkal již v den, kdy to zastropování premiér Petr Fiala vyhlásil. Tedy od loňského září. Ten samý den jsem napsal příspěvek, v němž jsem upozorňoval, že jde o fatální omyl, jelikož to tu záležitost absolutně nevyřeší. Já bych volil úplně jiný postup, ale když by se muselo jednat o zastropování, tak samozřejmě u výrobce. A nikoliv u prodejce.

Aktuální situace nenutí obchodníky s elektřinou nakupovat levně, ale naopak co nejdráže, protože vidí, že mají cokoliv nad šest korun za kWh kompenzováno od státu, a vytváří se tím situace, kdy se jenom odsunuje platba na pozdější dobu, jelikož lidé zaplatí za odebranou kilowatthodinu zastropovaných šest korun a následně to zastropování vyústí v obrovské kompenzace, které již byly hlavní příčinou toho letošního obrovského schodku, navýšení daní a tak dále. Takže to v podstatě lidé zaplatili ze začátku z kapsy pravé – tu první cenu – a teď na zvýšených daních to doplácejí z kapsy levé, protože bylo zřejmé, že deficit bude mnohem vyšší, než pan ministr financí Stanjura předvídá. To jsem psal hned první den, kdy s tím přišli.

Posledním efektem je, že dokud ten strop bude platit, budou samozřejmě prodejci prodávat energie za zatropovanou cenu, přestože spotová cena už je daleko níže a není jediný důvod k tomu, aby taková cena pokračovala.

Jak by se dala takováto situace aktuálně vyřešit? Co by měla nyní vláda udělat?

Těch řešení je celá řada. Začnu od toho nejjednoduššího – například na Slovensku, kde vlastní stát ve Slovenských elektrárnách – což je obdoba našeho ČEZ – pouze přes 30 procent a je minoritním akcionářem, a když vloni do tamního parlamentu dorazil pouze návrh zákona na dodatečné zdanění zisku, majoritní akcionáři sami přišli okamžitě s tím, že sníží ceny a budou je regulovat, a garantovali strop energií bez toho, aby chtěli nějakou kompenzaci. Sami dobře věděli, že je ta vysoká cena pouze přechodná a za půl roku by sice vydělali hodně peněz, ale ta navrhovaná daň by tam již zůstala na pořád a z dlouhodobého hlediska by se jim to nevyplatilo. Kdyby česká vláda udělala to samé, nemusela vůbec stropovat takto administrativně a řešit kompenzace, ale mohla se dohodnout úplně stejně. V podstatě stačilo jenom přijít s podobným návrhem zákona jako na Slovensku.

V současné době by vláda měla odkoupit zbývajících 30 procent akcií ČEZ, jako to v podstatě udělala Francie s Électricité de France či Německo s Uniperem. Ne znárodňovat, ale za tržní cenu odkoupit. Myslím, že ti akcionáři to za férovou cenu prodají velmi rádi. V momentě, kdy by vlastnila 100 procent ČEZ, by de facto mohla odvázat cenotvorbu elektřiny od lipské burzy a navázat ji na náš zákon o cenách. Tedy do konečných cen započítávat výrobní náklady plus přiměřenou marži. V tu chvíli by cena okamžitě klesla a platili bychom koncovou cenu včetně poplatků a distribuce okolo tří korun za kilowatthodinu. Zásadním způsobem by to snížilo tlak na inflaci, ulevilo by to rodinným rozpočtům, obrovsky by to pomohlo firmám a zlevnilo by v podstatě všechno, protože se cena elektřiny promítá do jakéhokoli výrobku, kteří koneční spotřebitelé nakupují.

Přebytky by se měly zároveň prodávat na lipské burze a tam bychom z toho měli skutečně inkasovat maximální možný zisk. Ale v rámci České republiky to skutečně prodávat za cenu stanovenou v rámci zákona o cenách, což by výrazně naší republice pomohlo. Pomohlo by to lidem a snížilo inflaci, a přitom by nemusel být vůbec žádný strop. Celá ta situace by byla okamžitě vyřešená a byli bychom v té chvíli obrovsky atraktivní zemí pro všechny zahraniční firmy, které by zde chtěly stavět energeticky náročné výrobny, haly či cokoliv další. Čím máte levnější elektřinu, tím k vám logicky plyne více takového kapitálu a více takových investic.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Hospodaření s el. energii, plynem a vodou, má být pevně v rukou státu. Bez prapodivných individuí překupníků., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenovasova , 01.07.2023 18:52:43
Např. překupníků s el. energii je přes 200, voda nám z velké části nepatří a u plynu je zamotaný zmatek. Vláda tyhle problémy z nějakých důvodů neřeší nebo je řešit neumí. Připravila tak lidi a firmy i stát o obrovské peníze. A aspen srab Středula se záhadně ztratil. Už měla být vyhlášená generální stávka. Proč se ho zaměstnanci nezbaví ????

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Šedivé, závistivé nuly.“ Zeman vystoupil proti mocným

4:44 „Šedivé, závistivé nuly.“ Zeman vystoupil proti mocným

Bývalý prezident Miloš Zeman vystoupil na slavnostním zahájení prvního ročníku Školy sociální demokr…