Novičok: Kalousek žene sněmovnu proti Zemanovi. Zde jsou fakta, která by měl znát každý poslanec

31.05.2018 7:24 | Zprávy

Na causu Novičok měli naši politici reagovat takto: „ČR dodržuje veškeré závazky z úmluvy o zákazu chemických zbraní. Plně spolupracujeme s OPWC, jejíž inspektoři to opakovaně ověřili.“ Stejně jako to udělali Švédové. A mohlo být po aféře. Tak komentuje publicista Martin Kunštek dnešní mimořádnou schůzi naší dolní komory, která má z popudu TOP 09 a s podporou celkem více než pěti desítek zákonodárců pokárat prezidenta Miloše Zemana.

Novičok: Kalousek žene sněmovnu proti Zemanovi. Zde jsou fakta, která by měl znát každý poslanec
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Na čtvrtek 31. 5. 2018 byla na žádost 55 poslanců TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a KDU-ČSL svolána mimořádná schůze Sněmovny. Jejím jediným bodem má být návrh usnesení k údajné výrobě a testování látky Novičok na území ČR. Poslanci mají možnost kolektivně si napravit reputaci. Výsledek, který zatím předvedli ve formě usnesení zahraničního a bezpečnostního výboru, svědčí o tom, že členové obou výborů nikdy nečetli Úmluvu o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a o jejich zničení. Ani zákon č. 19/1997 Sb., o některých opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní, která tuto úmluvu ve vnitrostátním právu provádějí. A to by jako zákonodárci měli, než začnou v této věci rozhodovat.

Celá aféra začala 4. 3. 2018 pokusem o vraždu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v britském Salisbury. Pachatele se zatím nepodařilo odhalit. Britská vláda premiérky Theresy Mayové však vzápětí po útoku na Skripalovi oznámila, že k pokusu o vraždu byl použit nervový jed Novičok. A z útoku obvinila ruské tajné služby. 

Sergej Skripal sloužil do roku 1996 v sovětské a později ruské vojenské zpravodajské službě GRU. V roce 2004 byl zatčen ruskou tajnou službou FSB pro podezření z velezrady špionáží. V srpnu 2006 byl za tento trestný čin vojenským soudem odsouzen k třinácti letům vězení. Žalobce nepožadoval maximální dvacetiletý trest, protože Skripal se přiznal k vyzrazení více než tří set ruských agentů britské tajné službě MI6 a spolupracoval s vyšetřovateli. V roce 2010 byl spolu s dalšími uvězněnými agenty cizích špionážních služeb vyměněn za ruské špióny odhalené a vězněné na západě. Při té příležitosti mu byl prezidentskou milostí odpuštěn zbytek trestu. V roce 2011 se usadil ve Velké Británii. Podle informací z tisku dále externě spolupracoval s MI6 jako poradce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Kunštek

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

15:25 „Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

Publicista Dušan Neumann si otevřel velké deníky a přes internet pustil ČRo Plus, kde slyšel jen: „T…