Příběh o „generálu Pavlovi“, jehož Putin vyslal na Ukrajinu, jelikož mu docházejí generálové, publikoval britský bulvár The Daily Star, načež jej začala přejímat mnohá další média a rezonoval též u médií v Česku.
„Generál Pavel“ však zřejmě na Ukrajinu ve službách Moskvy nezamíří. „Ukázalo se, že je to naprostá blbost,“ vysvětlil totiž analytik Rien Emmery společně s ověřovatelkou informací Lottou Labrechtovou.
Fotografie údajného generála Pavla, která se šířila v západních médiích, zobrazovala dosti otylého muže v maskáčích a samotní Rusové si na internetu dělali legraci, že jde o „velitele jídelny“.
????????????????? ???????? pic.twitter.com/U4IWnXTQN5
— ????????-????????? (@ElectricReborn) June 5, 2022
Právě fotografie šířící se po sociálních sítích a médiích přitom poukazovala na určité nesrovnalosti, jelikož se údajný generál nazývaný pouze křestním jménem „Pavel“ nechal zvěčnit ve vzoru maskování, které aktuálně nosí Ukrajinci, a nikoliv Rusové. Navíc jeho čepice napovídala příslušnosti k pohraničníkům, a ne k armádě.
Pomocí důkladného hledání informací o osobě „67letého generála Pavla“ a místa pořízení fotografie nakonec Labrechtová s Emmerym zjistili, že jde ve skutečnosti o 58letého Ivana Ivanoviče Turčina – veterána ruské armády a pohraniční stráže. Ten do důchodu odešel v roce 2011 po dvaceti letech služby na hranicích v Uzbekistánu.
Nic nenasvědčuje tomu, že by byl Turčin na Ukrajině, a z „exkluzivního“ příběhu se tak vyklubala akorát novinářská kachna.
So this 'exclusive' story - first published by the Daily Star, and picked up by The Sun, The Daily Mail, the New York Post etc. - turns out to be entirely fictional.
— Rien Emmery (@ArbiterOfTweets) July 9, 2022
We have reached out to the Daily Star for comment but have not received a reply, as of today.
19/ pic.twitter.com/a8OWsy7XDc
Ještě předtím, než se příběh podařilo vyvrátit, však na sociálních sítích budilo pozornost litování Američanů nad tím, jak se z českého generála Petra Pavla stal cvalík. „Smutné, jak Pavel dřív vypadal,“ porovnávali fotografie českého generála, jenž byl předsedou vojenského výboru NATO, s fotkou muže, jenž měl podle médiích „táhnout na Ukrajinu“.
What’s sad (but also symbolic of Russia’s “perceived” power versus it’s *true* power) is this is how Pavel *used* to look: pic.twitter.com/KsZWtMu2wg
— Gerry Conway Stands With Ukraine (@gerryconway) June 26, 2022
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak