Na vině rozpadajících se snů o životě v Německu je například letošní zima či dlouhé čekání při azylovém řízení u přetížených úřadů. Jak uvedl pro MF Dnes Ali z Bagdádu, jel do Německa za lepším životem, místo toho ale vše ztratil. „Byl to totální chaos, pokoje strašně smrděly,“ vzpomíná Ali na své začátky v Mnichově, kde se nechal zaregistrovat jako žadatel o azyl. „Byli jsme v hlídaném táboře jako nějací vězni, ani šíšu jsme si nemohli dát, jak byla drahá. K jídlu toho bylo málo a kapesné mi nestačilo. Dostal jsem 180 eur, jen krabička cigaret stála šest,“ popsal.
Nyní už je Ali zpátky v Bagdádu, peníze na cestu zpět mu poslala babička. Nic z toho, za čím se do Německa vydal, nedostal. Čekal práci, dobrý plat a byt.
„Proč nás sem ti Němci zvali, když se o nás neumějí postarat?“ ptá se další z uprchlíků, 21letý Mohamed ze Sýrie. Do Německa chtěl za lepším.
Podle Johanna Ehrnspergera ze Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky v Norimberku nejsou dobrovolné návraty do země původu ničím ojedinělé. Zároveň však nejsou tak velké, aby se situace v Německu uklidnila. Určitě zůstat chce totiž v zemi 85 procent migrantů. Obdobná situace je také ve Finsku, odkud uprchlíci odcházejí kvůli mrazivému počasí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef