Janouš poukazuje na to, že demonstrace pořádané antiislamistickými subjekty navštěvují pravicoví radikálové, kteří také téma přistěhovalectví stále častěji akcentují na úkor protiromské debaty. Novinář také podotýká, že odpor k přistěhovalcům vůbec poprvé vede k tomu, že se dříve znesvářené pravicové skupiny spojují.
Reportér MF Dnes se na to konto inkognito zúčastnil schůzky radikálů, kteří jezdí na protiislámské demonstrace skandovat hesla proti uprchlíkům. „Nechápu, jak se celá Evropa dívá, jak k nám proudí armáda mladých islamistů, a čeká, až nám začnou podřezávat krky. Když nebudou demonstrace jako v Drážďanech, aby lidé pochopili a šli s námi, bude se furt jen kecat v hospodě,“ vyprávěl mu pravicový extremista Stanley.
Policisté proti uprchlíkům
Sympatie k protipřistěhovaleckým postojům kromě pravicových radikálů vyjadřují i policisté, kteří prý stále častěji anonymně přiznávají, jak moc rozumějí lidem, jež uprchlíky odmítají. „Podmínky pro policisty například v táboře v Drahonicích jsou bída s nouzí a i to, jaký je diametrální rozdíl v podmínkách pro uprchlíky a pro policisty, může jejich názor ovlivnit. Jako policista jsem povinen dodržovat zákon, ale v osobní rovině nebo jako subjektivní pocit mám obavu z toho, co přijde,“ říká předseda výkonného výboru Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.
„Vidíme, jak se uprchlíci chovají, rozbíjejí okna, nábytek, aby získali zbraně, aby se mohli sebepoškodit nebo eventuálně někoho napadnout. To jsou rizika, která policisté vnímají, a ta obava tam je,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš