Brno věří, že by se takovýmto centrem podařilo eliminovat počet bezdomovců, kteří se v ulicích města pohybují především přes den a konzumují alkohol. Podle magistrátu tito lidé opakovaně narušují veřejný pořádek a městská policie kvůli nim musí vydávat finance i energii na řešení konfliktních situací. Takzvané „centrum s mokrým režimem“ by mohlo bezdomovcům poskytnout prostor k pití omezeného množství alkoholu.
Jedinou podmínkou toho je, aby dodržovali stanovená pravidla konzumace a chování. Do takového zařízení by mohli docházet pak i podnapilí. To doposud v centrech sociálních služeb bylo zakázané a i to byl hlavní důvod, proč pod vlivem alkoholu na ulicích zůstávali.
Celý projekt je nyní na samém začátku. Podle protidrogové koordinátorky z odboru sociální péče města Brna Veroniky Fiedlerové probíhá v současné době přípravná fáze. „Jejím cílem je pečlivě zmapovat situaci, analyzovat lokální specifika, věnovat dostatečný prostor diskuzím se všemi subjekty a službami, kterých se problematika dotýká,“ uvedla s tím, že podle hrubých odhadů by se na pilotní fázi projektu, která má za cíl ověřit fungování služby, vynaložilo mezi 4 až 5 miliony korun ročně.
Podobná zařízení, ve kterých je povoleno klientům popíjet, fungují i v dalších evropských zemích, například ve Velké Británii, Německu nebo Rakousku. Ředitel divize odborných služeb pro Jihomoravský kraj Podaných rukou Jiří Dolák také poukazuje na to, že celé centrum musí klientům nabídnout něco speciálního. „Něco, co by je alespoň částečně stáhlo z ulice a my jim mohli pomoci. Jsou klienti, u kterých z velké části není šance na abstinenci, takže v jejich případě by šlo spíše o omezování škod a snížení rizika nebezpeční pro ně a okolí,“ upřesnil Dolák.
Původní zdroj ZDE
Odborníci se jednoznačně shodují, že centrum tohoto druhu je v Brně potřeba. „Hledání řešení společně s magistrátem je na místě. Přes den v centru města během jedné procházky uvidí člověk spousty lidí bez domova, kteří jsou pod vlivem alkoholu. A často jsou i nemocní,“ uzavřel Dolák s tím, že kdyby se s těmito lidmi začalo pracovat, šetřili by například i peníze ze zdravotního pojištění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab